| GRatZYucA2001 a întrebat:

Cum imi dau seama care cuvant e format prin derivare si care e format prin compunere? Dau funda.Multumesc si va rog nu pe mail ca nu-l mai folosesc.

Răspuns Câştigător
| florin1405 a răspuns:

1. un cuvant derivat inseamna un cuvant care are in componenta lui un sufix sau un prefix.De exemplu de la pedure rezulta urmatoarele cuvinte derivate : impadurit; padurar; padurice.
2. Compinere : cuvantul format este compis din mai multe cuvinte.De exemplu : untdelemn= unt+de+lemn, dar poate fi compunere si cu cratume (galben-verzui) sau prin abreviere(FCP)
Sper ca ai inteles

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

.

| GRatZYucA2001 explică:

Multumesc mult.Scuze floresdemayo, dar florin1405 a fost scurt si la obiect.Tu, desi ai fost explicita, te-ai lungit.Merci mult.Va doresc in continuare note bune.