| Dulke a întrebat:

Am test la romana si nu am inteles, sunt clasa a8a dau fundita cui ma poate ajutha,"cand un cuvant este format din element de compunere savanta ex:arhiaglomerat si aeromodelele nu inteleg deoarece anul trecut ne'a predat elementele la compunere nu la derivare, si se preciza la compunere, nu gasesc diferenta intre prefixoide si elemente de compunere savanta va rog ajutati-macrying

5 răspunsuri:
| Dulke explică:

Fato, o sa vezi tu in clsha a 8a cand iti apar f multe lucruri noi si nujti in ce ordine sa le pui si cat de multe sunt noi si cat ai de invatat crede-ma ca le uiti palea din a 5, 6 si atunci mai vb cand oi fi tu a 8winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elementele de compunere savanta dau nastere la cuvinte compuse, iar prefixele dau nastere la cuvinte derivate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fato fii mai atenta la orele de romana asta e cel mai usor intrebare de cl a6a doamne cu cine ai facut romana cu femeia de serviciu

| Alexandra12798356 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa cum formulezi propozitiiele, pare ca tu ai facut romana cu femeia de serviciu. :*