Întrebare recomandată | AmNevoieDeAjutor69420 a întrebat:

Cum imi dau seama de un pronume demonstrativ, relativ si nehotarat?

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Pronume demonstrative:
de apropiere: acesta, aceasta;
de depărtare: acela, aceea; celălalt, cealaltă
de identitate: același, aceeași

Pronume relative:
simple: care, cine, ce, cât,
de*(cand poate inlocui "care")
compuse: ceea ce, cel ce

*Copilul de-a venit acum este fratele meu.

Pronumele nehotărât înlocuiește un substantiv fără să ofere indicații precise asupra obiectului înlocuit. După structură, se împart în: simple (unul, altul, tot, atâtea, cutare, mult, puțin. )
compuse (fiecare, oricare, oricine, vreunul, altcineva, altceva, cineva, careva, oarecine, oarecare. ).

| ZappyTv69 a răspuns:

Pronume demonstrative:
-de apropiere: aceasta, acesta;
-de depărtare: acela, aceea, celălalt, cealaltă;
-de identitate: același, aceeași.

Pronume relative:
-simple: care, cine, ce, cât, de (când poate lua locul lui "care")
-compuse: ceea, ce, cel, ce.

! Pronumele nehotărât înlocuiește un substantiv fără să ofere indicații precise asupra obiectului înlocuit!

După structură, se împart în:

-simple: unul, altul, tot, atâtea, cutare, mult, puțin.
-compuse fiecare, oricare, oricine, vreunul, altcineva, altceva, cineva, careva, oarecine, oarecare.

| colosseum1337 a răspuns:

Pronumele demonstrative:
-de apropiere: acesta, aceasta, acestia, acestea;
-de depărtare: acela, aceea; celălalt, cealaltă
-de identitate: același, aceeași

Pronumele relative:
-simple : care, cine, ce, cat, de

-compuse : ceea ce, cel ce, fiecare, oricare etc.

| AnonimAnom a răspuns:

Pronume demonstrative de apropiere: acesta, aceasta, aceștia, acestea;
pronume demonstrative de depărtare: acela, aceea, aceia, acelea;
pronume demonstrative de identitate: același, aceeași, aceiași, aceleași;
pronume demonstrative de diferențiere: celălalt, cealaltă, ceilalți, celelalte;
(de diferențiere) care indică depărtarea: celălalt, cealaltă, ceilalți, celelalte;
(de diferențiere) care indică apropierea: cestălalt, ceastălaltă, ceștilalți, cestelalte.
Pronumele relative: pronume demonstrative de apropiere: acesta, aceasta, aceștia, acestea;
pronume demonstrative de depărtare: acela, aceea, aceia, acelea;
pronume demonstrative de identitate: același, aceeași, aceiași, aceleași;
pronume demonstrative de diferențiere: celălalt, cealaltă, ceilalți, celelalte;
(de diferențiere) care indică depărtarea: celălalt, cealaltă, ceilalți, celelalte;
(de diferențiere) care indică apropierea: cestălalt, ceastălaltă, ceștilalți, cestelalte.
Pronumele nehotărâte : Simple (unul/unii, altul/alta)
Compuse (orișicare, fiecare, oricât)