| dwga a întrebat:

Cum imi pot gasi motivația sa învăț având în vedere că urasc din tot sufletul sistemul de învățământ al nostru? Nu am in vedere nici o facultate pe care sa o urmez căci nu mi se pare ca m-as regasi in cele din împrejurimi. M-am gândit la o postliceala ca asistenta insa din nou, sistem infect. Ca si multi alti tineri doresc sa plec din țară cat mai repede posibil. Credeti ca facand aceasta postliceala as putea lucra de exemplu in Germania ca asistenta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui să te motiveze faptul că dacă nu înveți, nu vei lua Bacalaureatul și astfel nu vei putea lucra nici în străinătate într-un loc decent și bine plătit.
Avea profesorul meu de lb.română din liceu o vorbă: "Dacă nu muncești pentru visele tale, vei ajungi să muncești pentru visele altora."
Asta ar trebui să-ți dea de gândit.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"urasc din tot sufletul sistemul de învățământ "

fă-ți un bine (și societății de alfel) du-te in străinezia, ești mult prea valoroasă pentru nenorocita asta de țară

| dwga explică (pentru sierra1):

Da mereu esti asa răutăcioasă? Dacă ție ți se pare normal ce învățăm noi problema ta eu mi-am spus punctul de vedere!

| sierra1 a răspuns (pentru dwga):

"urasc din tot sufletul sistemul de învățământ..."

până să ai dreptul moral să spui asta, ia-ți și tu vreo două doctorate. Până atunci, mânuța pe carte că nu doare

| dwga explică (pentru sierra1):

Cat de frustrată mai poti fi...

| sierra1 a răspuns (pentru dwga):

Cum spuneam: mânuța pe carte.
Încă un motiv: frustrarea invocată aici (din lipsă de argumente) NU se potrivește de nici o culoare, niciunei persoane