| Burlui_Pavel_1997 a întrebat:

Cum influenteaza sărăcia șansele la educație?

3 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Exista copii care fac naveta de la tara si, pentru ca parintii nu au bani de naveta sau sa-i tina in gazda, isi intrerup parcursul scolar uneori chiar din clasele gimnaziale. Unii, foarte saraci, nu au bani de rechizite, de haine decente sau mancare si sunt nevoiti si chiar trimisi de parinti sa castige ei ceva bani.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Negativ. Daca esti sarac s-ar putea ca parintii tai sa te trimita la "produs", in loc de invatat. Si in afara de acest caz foarte des, unii nu au bani de rechizite (caiete de exemplu). Cum inveti fara caiete?

| 6354773 a răspuns:

Sa sti ca de cele mai multe ori copii premianti sunt cei fara posibilitati care invata si vor sa ajunga undeva. nu copii de bani gata care se lasa de scoala din clasa a 7-a.