| CassieFox a întrebat:

Cum invatati cuvintele si expresiile din engleza, binenteles si sa stiti ce inseamna! Ce-as putea sa fac ca sa nu le mai uit.Dar la gramatica cum procedati?

Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Nu le invata mecanic. Incearca sa creezi propozitii cu ele tu singura. Incearca sa le folosesti cat mai des, cand vorbesti sau cand scrii.

1 răspuns:
| AlexandraMikky a răspuns:

Pai in engleza mai intai trebuie sa inveti timpurile,ca in limba romana,ca sa poti dupa sa formulezi propozitii legate de prezent,viitor sau trecut.
Nu este un secret anume pentru a invata,pur si simplu repetam de mult eori pana le stim,insa iti spun ca expresiile nu sunt musai sa le stii in engleza,si mai mult sa le traduci. Ca sa nu le uiti,trebuie sa nu te stresezi si sa inveti pe toate pe rand.
La gramatica e usor, cum ti-am zis, trebuie sa stii timpurile, iar in rest, totul vine de la sine.