| trompeta a întrebat:

Cum ma ajuta imaginile artistice si figurile de stil pentru a afla expresivitatea poetului?

Răspuns Câştigător
| Serenaa a răspuns:

Expresivitatea eului liric este evidentiata prin folosirea imaginilor artistice si a figurilor de stil. Limbajul folosit este cel care introduce cititorul in interiorul poeziei, fiind acaparat de diverse figuri de stil. Poti lua in parte o imagine artistica si sa o analizezi, adica poti spune ce atmosfera creeaza, daca are in componenta figuri de stil pe care le poti comenta, ce intentie are eul poetic. Odata ce analizezi figurile de stil si imaginile artistice, automat aici intra si expresivitatea poetica.