| anonim_4396 a întrebat:

Cum ne câștigăm cel mai bine respectul copiilor, ca învățători? E mai bine să fim indulgenți, sau mai severi?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vorbesti in calitate de invatator sau de parinte?
Din intrebarile tale, nu pari sa fii nici una nici alta.

| RoCkKiD a răspuns:

1. Consecventa, cand zici o chestie te tii de ea
2. Structura, le zici ce urmeaza sa faceti si sub ce forma si de structura aia te tii.
3. Relationare, trebuie sa te raportezi la ei nu ca la niste copii prosti ci ca niste oameni care se afla intr-un proces de invatare. Trebuie sa stii sa ii asculti, sa ii cosulti si sa le iei in considerare ideile si parerile.

4. Dragoste, spre deosebire de alte joburi, educarea copiilor nu se poate face fara chef. Daca nu iti place sau nu ai chef o sa se vada si copii nu vor reactiona pozitiv.

Faci lucrurile astea si respectul se va cladi in timp.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce învățător e ala care intreaba pe TPU?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Învățătoarea fiului meu Cristi se cobora mental la nivelul lor de copii și se juca cu ei. Avea un succes enorm.

| LPCTSTR a răspuns:

Un mix dintre cele doua.
"Stai asa ca nu-i asa". Trebuie sa stii cand sa aplici ce si cand, lucru pe care noi nu putem sa te invatam, le deprinzi numai cu experienta... asta daca nu stii deja cum sa te faci placut(a) indiferent copil.

| gemeni6226 a răspuns:

Stabilind reguli si fiind consecventi in respectarea regulilor pentru toti elevii.Adica un profesor sa fie apropiat comunicativ cu elevii putind fi chiar un bun prieten al acestora pana se respecta regulile de comun acord stabilite a cum se desfasoara o ora si cele referitoare la invatat, temele de casa disciplina dar si aplicarea fara pardon a pedepsei pentru nerespectarea regulilor.

| Alverto a răspuns:

Nu te da profesor fiindcă un profesor nu ar sta pe TPU să întrebe asta și mai ales că acum profesorii se pregătesc pentru inceperea anului școlar

Și dacă chiar ești dar șanse minime, nu mai te raporta la note, nu contează cât contează inteligența și maturitatea lui

| WonderGirl7 a răspuns:

Nici cum

| Alive99 a răspuns:

Ambele.Sa nu se exagereze pe niciuna dintre parti.