| WeAreSmart a întrebat:

Cum pot afla laturile unui dreptunghi daca stiu doar diagonala?

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Uneori se poate.
Dacă, de exemplu, diagonala este 5 cm, laturile dreptunghiului sunt 3 și 4 cm.
Conform Pitagora.

| Inferno a răspuns:

Tu intrebi de fapt cum poti construi un dreptunghi ce are diagonalele de o anumita lungime.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa spui, lungimea diagonalei (ambele fiind egale). NU POTI. In functie de varierea unghiul dinter ele poti crea o infinitate de dreptunghiuri.

| ivanhoe a răspuns:

Parerea mea e ca nu poti. Trebuie sa mai cunosti si una din laturi, apoi aplici Teorema lui Pitagora. Unde ai gasit problema asta?

| Bong9911 a răspuns:

Daca iti mai da cumva si un unghi poti afla cu functiile trigonometrice