| EmaWaw a întrebat:

Cum se poate afla latura unui dreptunghi daca se stie diagonala sa?
Funda happy

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diagonala dreptunghiului din cate imi aduc aminte este latura radical din 2.
iar la patran este latura la 2.

| EmaWaw explică (pentru anonim_4396):

NU, nu este asa.
Diagonala dreptunghiului se afla cu teorema lui Pitagora, iar diagonala la patrat este latura radical din 2. happy

| gogυ a răspuns:

Doar latura unui patrat se poate afla.

| Lavinia7386 a răspuns:

Cu teorema lui pitagora. Funda?happy

| EmaWaw explică (pentru Lavinia7386):

Dar cum se poate cu teorema lui pitagora daca se stie numai o latura(diagonala)?

| EmaWaw explică (pentru Lavinia7386):

Asta stiam, dar problema era incompleta, deoarece trebuia sa se stie diagonala si inca o laturahappy