| Moggy a întrebat:

Cum pot dezvolta un comentariu la romana daca raman fara idei?

4 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Inveti schema pentru comentariu respectiv si dezvolti pe ea.

| Brizbriz a răspuns:

O dai pe ulei, sincer, astia au noroc, ca nu mai dau examen la romana, ca le turnam un
"Morometii, una dintre cele mai nenorocit DEPRESIVE "opere" pe care le-am citit vreodata, mult mai depresiva si de cat Mizerabilii"
de nu se vdeau big grin
si... e comentariu absolut valid, mi se rupe de parerea profilor si de ce e "politic corect"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cum sa ramai fara idei. laughing
Comentariul nu e despre idei. Ci e o analiza a textului, nimic complicat. Fara idei ramai cand scrii tu, cand compui tu ceva.

Trebuie sa comentezi: incadrarea in volum, in perioada artistică a autorului, tema, viziunea despre lume, titlul, structura, procedee artistice: imagini artistice si figuri de stil si evident daca e poezie sa parcurgi cumva toata poezia si sa arati pe text ideile, daca e proza sa surprinzi actiunea, eventual mai caracterizezi putin si personajul principal.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Cauti subiectul pe internet