| Ioanagrrrr a întrebat:

In clasa mea este o fata care când începe să scrie la romana un comentariu toți rămân cu gura căscată, ce as putea face că sa fiu și eu așa? Am început să citesc "Crimă și pedeapsa"si mai apoi o sa citesc "Idiotul" ca poate sa-mi îmbunătățesc vocabularul.Ce idei mai aveți?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

E bine ce faci dar sa stii ca la oamenii astia de obicei e pur si simplu talent la scris pe care nu prea ai cum sa-l depasesti. Ideea e in mare sa te chinui sa faci propozitii cat mai lungi, complexe, sa folosesti cuvinte mai neobisnuite si sa te chinui sa sune propozitia frumos. Si eventual sa aduci remarci si observatii la care nu s-ar gandi oricine. Mai poti adauga si cate un citat din alte surse care sa sepotriveasca, mereu da bine, si cam atat, restul tine de talent in mare part

11 răspunsuri:
| Rd79 a răspuns:

Pai ai inceput bine. Trebuie sa citesti ca sa iti formezi un vocabular si sa ai idee cam cum se formeaza o naratiune.

Apoi incearca sa scrii si tu compuneri pe teme alese de tine. Incepe simplu, gen: "Ce am facut in vacanta de vara" si treci la chestii mai avansate, cum ar fi "Rolul religiei in societate".

Apropo, cati ani ai?

| Ioanagrrrr explică (pentru Rd79):

13 aproape 14

| Rd79 a răspuns (pentru Ioanagrrrr):

Pai e bine, e o varsta buna sa te apuci de asta. Creierul e inca in faza de dezvoltare, poti invata rapid lucruri noi.

Ce alte carti ai mai citit pana acum?

| Ioanagrrrr explică (pentru Rd79):

Divina comedie, Alina, nu mai țin minte

| Ioanagrrrr explică (pentru Rd79):

Ce cărți îmi recomanzi numai sa fie interesante

| Ioanagrrrr explică (pentru Rd79):

Ai Instagram?

| Rd79 a răspuns (pentru Ioanagrrrr):

Da, iti trimit mesaj privat

| Mynameis93 a răspuns:

Neapărat trebuie să te apuci de citit, pe bune. Am avut și eu problema ta. Am început să citesc în fiecare săptămână câte o carte. Și acum pot spune că am un vocabular destul de bogat și că reușesc să fac comentarii fără probleme. Presupun că ești la profilul uman, filologie sau științe sociale dacă te stresează comentariile

| Ioanagrrrr explică (pentru Mynameis93):

Care cărți anume ai citit

| Mynameis93 a răspuns (pentru Ioanagrrrr):

Dacă vrei, îți pot da facebookul meu și îți dau poză mâine cu cărțile. Sunt romane, nuvele, am citit tot ce am prins

| Ioanagrrrr explică (pentru Mynameis93):

Ok