| Crush247 a întrebat:

Cum pot face mai usor dieferenta intre verbele predicative si cele nepredicative?

Răspuns Apreciat de Editori
| ALGator a răspuns:

Nu exista "verbe nepredicative" ci moduri (stari) ale oricarui verb in care ele nu sunt predicative.
Exemplu.
Maria mulge vaca. mulge = verbul "a mulge" la mod predicativ (indicativ)
Maria mulgind vaca pierde timpul. mulgind = verbul "a mulge" la modul gerunziu (nepredicativ)

Le recunosti in propozitie daca stii sa gasesti predicatul propozitiei.
Ca sa gasesti predicatul trebuie intii sa gasesti subiectul cu ajutorul unei intrebari: "Despre cine vorbim in propozitie?". Despre Maria (ea FACE ceva, nu vaca) => "Maria" e subiect.
Acum ca stiu subiectul aflu predicatul (care ne arata actiunea savirsita de subiect, Maria) cu intrebarea "Ce face Maria?" Raspuns: mulge => "mulge" e predicat in propozitie, deci e predicativ bineinteles. Fiind predicat, ca parte de vorbire e verb. Si fiind predicat, e un verb la un mod predicativ (aici indicativ).
Moduri predicative: indicativ, conjunctiv (sa mulgi)
Moduri nepredicative: infinitiv, gerunziu (mulgind), participiu (muls).

| ALGator a răspuns:

Corect. Verbele auxiliare și copulative nu sunt predicative atunci când au această funcție.
Dar pot fi și predicative cînd se folosesc de sine-statator (a avea cu sensul de a poseda, a fi cu sensul de a exista).

1 răspuns:
| Petrovic a răspuns:

Cele predicative formeaza predicate: Se invata e usor.
Cele nepredicative formeaza alte parti de propozitie: A invata e usor.