| Träumer_Ioan_2001 a întrebat:

Cum pot intra la Dinu Lipatti sectia actorie in ce consta proba? Ma pot transfera de la un liceu la Lipatti dupa ce se termina primul semestru?
Am citit undeva ca probele pentru actorie contin si ceva legat de muzica.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca se poate, dar trebuie sa vezi cand se dau testele de admitere la liceu si daca mai sunt locuri, deoarece, sunt licee care au numar fix de locuri si nu mai accepta transferuri.
Toate aceste informatii le poti afla de la secretariatul sau directorul acelui liceu, unde doresti sa te transferi.
Bineinteles ca, actorii trebuie sa stie sa cante, pentru versatilitatea personajelor pe care le joaca, unde uneori trebuie sa cante, de aceea proba muzicala este f importanta in actorie si teatru.