| Best88865 a întrebat:

Dau funda. Ajutor! Dinu Lipatti, liceu de muzica si actorie, stie cineva ce trebuie sa pregatesti pentru probele de actorie?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Eu am impresia că tu NU ştii să citeşti :(

În Anexa nr. 3 la ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 SCRIE foarte CLAR ce probe sunt şi ce trebuie să "pregăteşti" pentru ele!

"PROFIL ARTISTIC - SPECIALIZAREA ARTA ACTORULUI :
I. PROBA DE APTITUDINI A SPECIALIZĂRII
a) citirea unui text la prima vedere;
b) prezentarea unui repertoriu, care va cuprinde minimum o poezie și o povestire din literatura română sau
universală, de maximum o pagină (A4)
c) povestirea unei întămplari din viaţa candidatului.
d) dialog condus de comisie, pe o temă propusă de aceasta.
Durata probei: max. 20’.
Notă: Proba de aptitudini a specializării se apreciază de fiecare evaluator cu o notă, care se calculează ca
medie aritmetică, cu două zecimale, fără rotunjire, din notele acordate separat pentru probele a), b), c) şi d).
Pentru promovare, candidaţii trebuie să obţină la fiecare etapă minimum nota 5 (cinci).
II. PROBA DE APTITUDINI MUZICALE
a) prezentarea unei melodii la alegerea candidatului.
b) reproducerea de intervale, formule ritmice/ritmico-melodice.
Durata probei: max. 10’
Notă: Proba de aptitudini muzicale se apreciază de fiecare evaluator cu o notă, care se calculează ca medie
aritmetică, cu două zecimale, fără rotunjire, din notele acordate separat pentru a), b).
Pentru promovare, candidaţii trebuie să obţină la fiecare etapă minimum nota 5 (cinci)." - SURSA = pag. 10 din Anexa nr. 3 la ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 de la linkul :
http://www.cnam.ro/......tudini.pdf

O zi frumoasă!

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a te putea înscrie la un Liceu de Arte, trebuie să ai medie de trecere ( minim 5 - media de admitere ) şi TREBUIE să dai probe eliminatorii ( vocaţionale )!
Media finală a celor admişi depinde şi de concurenţă...

Trebuie să dai Evaluarea Naţională normală ( Română + Matematică ) şi, în plus, TREBUIE să dai ( în luna Mai 2016 ) Probele de aptitudini pentru "vocaţional" ( arte/actorie/Arta actorului ) - vezi detalii despre probele de aptitudini în Anexa nr. 3 la ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 de la linkul :
http://www.isjbraila.ro/......I_2015.pdf

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi detalii despre Evaluarea Naţională din 2016 în Ordinul nr. 5081/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2015-2016

http://subiecte2016.edu.ro/2016/evaluarenationala/legislatie/

Vezi detalii despre admiterea la liceu 2016 în Ordinul M.E.C.Ş. nr. 5082/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2016-2017

Vezi detalii despre Evaluarea Naţională în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......au-peste-6

| Best88865 explică (pentru bursuc001):

Eu am intrebat ce trebuie sa pregatesc pentru probe... Asta stiam si eu

| bursuc001 a răspuns (pentru Best88865):

Eu am impresia că tu NU ştii să citeşti :(

În Anexa nr. 3 la ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 SCRIE foarte CLAR ce probe sunt şi ce trebuie să "pregăteşti" pentru ele!

"PROFIL ARTISTIC - SPECIALIZAREA ARTA ACTORULUI :
I. PROBA DE APTITUDINI A SPECIALIZĂRII
a) citirea unui text la prima vedere;
b) prezentarea unui repertoriu, care va cuprinde minimum o poezie și o povestire din literatura română sau
universală, de maximum o pagină (A4)
c) povestirea unei întămplari din viaţa candidatului.
d) dialog condus de comisie, pe o temă propusă de aceasta.
Durata probei: max. 20’.
Notă: Proba de aptitudini a specializării se apreciază de fiecare evaluator cu o notă, care se calculează ca
medie aritmetică, cu două zecimale, fără rotunjire, din notele acordate separat pentru probele a), b), c) şi d).
Pentru promovare, candidaţii trebuie să obţină la fiecare etapă minimum nota 5 (cinci).
II. PROBA DE APTITUDINI MUZICALE
a) prezentarea unei melodii la alegerea candidatului.
b) reproducerea de intervale, formule ritmice/ritmico-melodice.
Durata probei: max. 10’
Notă: Proba de aptitudini muzicale se apreciază de fiecare evaluator cu o notă, care se calculează ca medie
aritmetică, cu două zecimale, fără rotunjire, din notele acordate separat pentru a), b).
Pentru promovare, candidaţii trebuie să obţină la fiecare etapă minimum nota 5 (cinci)." - SURSA = pag. 10 din Anexa nr. 3 la ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 de la linkul :
http://www.cnam.ro/......tudini.pdf

O zi frumoasă!