| DANMT a întrebat:

Cum pot sa invat limba engleza? As vrea sa stiu gramatica bine, sa pot traduce si vorbi in engleza. Sunt la un nivel incepator spre mediu. Ma pot face inteles, dar intotdeauna ma tem ca gresesc gramatical.

5 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Faci cursuri de engleza pe internet, cauti un meditator aproape de casa ta, intotdeauna intelegi mai bine de la o persoana ce cunoaste limba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu acum vorbesc, vad filme fara subitrare pentru ca le inteleg, citesc perfect scriu bine si caut informatiile de care am nevoie in limba engleza.
Si am reusit asta prin :

Am ascultat non-stop muzica in limba engleza
Am vazut filme in limba engleza
Nimic mai simplu, mi-a luat ceva timp, totusi am invatat toate si pentru ca mi-a placut limba.
Eu nu am invatat din carti sau la scoala pentru ca nu ne arata dar stiu sa pun din punct de vedere gramatical cuvintele.
Vrei sa inveti mai repede?
Invata mai intai cuvinte
Invata pronuntiile
Alfabetul
Uite'te la filme multe in limba engleza, ai putea incerca si fara subtirare sa vezi daca se poate...
Asculta muzica in engleza dar nu romani care sa cante in engleza ci americani, englezi...
Nu te apuca sa inveti gramatica pentru ca vei esua, mai intai invata cuvinte si apoi treci la asta.
Cauta mai mult in engleza infos
Seteaza telefonul, pc in engleza asa o sa iti fie mai usor sa te adaptezi cu limba

Răspuns utilizator avertizat
| Anna2703 a răspuns:

Pe mine scoala nu prea m a invatat engleza laughing youtube ul, da(si aici ma refer la youtuberi englezi si americani). si filmele vazute in engleza si mai ales muzica. incearca asta si automat vei stii si gramatica pentru ca iti va veni usor sa spui forma corecta din punct de vedere gramatical daca tot asculti englezi sau americani, exact cum se intampla si in romana. plus ca incet incet vei capata si accent happy
succes! >big grin