| Dacianna a întrebat:

Cum pot sa recunosc: verbul, adjectivu, articolul, pronumele, interjectie, conjunctia, prepozitia? Trebuie sa fac o llista cu ele.

2 răspunsuri:
| andrutza1323 a răspuns:

La verb :pui intrebarea la substantiv : ce face de exp : mama canta.si pui intrebarea ce face?, interjectia e cea mai simpla. de exp : OOO. Au, LAtrat, miorlait : miau, uu, poc, bum astea. sunetele astea iar prepozitia : cand la un substantiv sau nu numai chiar si pronume este in fata : de, pe, in, : pe masa, De fata, in casa. SPer ca sa fi inteles

| stuff144 a răspuns:

Verbul arata actiunea: merge, face, mananca, canta are moduri si timpuri

adjectivul insoteste un substantiv si se acorga cu el, arata insusirea : baiatul frumos, fata draguta, culoarea albastra

pronumele poate fi hotarat sau nehotarat : el, ea, tu, eu, ei ele, noi, voi etc

interjectiile sunt urmate de emnul exclamarii, onomatopee: cip-cirip, o, vai, hai, pot fi interj predicative ca HAI, sau locutiuni interjectionale : doamne fereste

conjunctia sunt de mai multe feluri : copulative adversative disjunctive si conclusive cauta-le pe net fac legatura in fraza

prepozitia simpl sau compusa: pe, la, pe la, de, in, langa, pe langa

Întrebări recente