| Nistor_Irina_1974 a întrebat:

Cum putem deveni mai inteligenți?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Mai inteligenti, cam greu, dar putem incerca sa nu ne timpim. Reguli de aur: mare atentie la excesul de zahar si junk food, FARA TELEVIZOR. Fara scuze, fara derogari. Televizorul, dar si internetul fara supraveghere atenta (in cazul copiilor) timpesc ceva de speriat.

| Nistor_Irina_1974 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mulțumesc

| ALGator a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Fara TPU?

P.S. Ce misto, nerzii de la t-p-u isi dau singuri cu Tesla (Nicola Tesla). Am incercat sa scriu TPU cu majuscule si m-au prins. De unde rezulta si ca internetul dauneaza inteligentei. Se cheama Principles for Usabilty dar graeca sunt.

| ALGator a răspuns (pentru ALGator):

Wow, mi-au schimbat la loc in majuscule intr-o fractiune de secunda!

Dar, acum simt ca mi-am pierdut inteligenta iarasi: GabiDumitrescu, ce inseamna junk food intr-un text românesc? :-)
(La ora e engleza: - Domna profa, cum se spune mouse in englezeste?)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nistor_Irina_1974):

Pentru nimic. Si mai adaug musai de citit mult chestii care sa stimuleze imaginatia. Legendele olimpului, povesti nemuritoare, biblia, sf-uri cit cuprinde. Fara psaltiri si alte timpenii repetitive si fara nici o provocare intelectuala. Daca vrei sa te simti aproape de dumnezei, oricare ar fi ei, in loc sa citesti timpenii scrise chipurile sub obladuirea lor, mai bine faci tot posibilul sa ii ajuti pe cei din jur.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ALGator):

La fel cum a intrat in dictionarul nostru mouse sau hamburger, a cam intrat si junk foodu'. "NU MINCA GUNOAIE" pe romaneste. Dictionar - gunoaie - margarina, chipsuri, cascaval "de-ala ieftin" samd.

Răspuns utilizator avertizat
36 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Invatand foarte bine la scoala, facultate si ascultand de parinti!

| ALGator a răspuns:

Inca ceva! Sa te inveti sa verifici toate bazaconiile importante pe care le auzi cu ajutorul internetului. Altfel vei fi pacalita de poluarea informationala. Cauti in româneste, cauti in engleza pe google, pe Wikipedia.
De exemplu toti au luat de buna ca "apa carbogazoasa (nu cea indulcita) dauneaza sanatatii". Daca faci cautari despre asta (in engleza) in majoritate nu gasesti argumentari: toata lumea doar "stie". Undeva exista un articol de revista care face referire la un studiu facut de medici japonezi care nu au gasit nimic.
Sa nu "crezi" pe nimeni. Faptul ca au cu multi ani peste ai tai nu inseamna ca nu se pot pacali.

| Nistor_Irina_1974 explică (pentru ALGator):

Eu am 10 ani

| Nistor_Irina_1974 explică (pentru ALGator):

Fratele meu are 6 ani, nu eu

| ALGator a răspuns (pentru Nistor_Irina_1974):

Ai o "funda" de la mine pentru întrebarea ta :-)!

| Deliiiia a răspuns:

Buna, cati ani are fratele tau? Daca e dislexic trebuie sa faca terapie. Incearca sa ii scrii tu literele mari si sa le asociezi cu un obiect, ex litera C cu o jumatate de covrig, litera A cu un cort. Invata-l sa-si scrie numele, recompenseaza-l si lauda-l mereu. Jucati-va, invata-l lucruri noi prin joaca. Cu dragoste si grija va fi bine.

| Deliiiia a răspuns:

La 6 ani e normal sa nu citeasca, lasa-l sa se bucure de copilarie happy

| xByte a răspuns:

Inteligenta e relativa

Răspuns utilizator avertizat
| Ionut621 a răspuns:

Intrebari de inteligenti. Vreau o noua categorie pentru cei inteligenti.

Cum sa devi mai inteligent. Tutorial:
Pasul 1: Iti cumperi o carte.
Pasul 2: O deschizi.
Pasul 3: Citesti din ea pana la ultima pagina, nu imaginile.
Pasul 4: Reiei pasul 1-2-3-4 in continuu pana ai si tu putina cultura generala.
Oricum numai ai nici o sansa.

| Nistor_Irina_1974 explică (pentru Ionut621):

Fratele meu nu știe să citească

| Ionut621 a răspuns (pentru Nistor_Irina_1974):

Inca un caz pierdut. Spune-i mamei tale ca nu vrea sa invete, daca nu tatalui tau(cand zice tata "invata!", inveti, cel putin asa era la mine). Ajuta-l scriindu-i tu fiecare litera. Apoi il pui sa le spuna de 10-15 ori. Dupa scrii niste cuvinte la intamplare si il pui sa le citeasca.
Procesul asta trebuie sa il repeti cu el in fiecare zi pana invata sa citeasca cursiv. Spune-i ca o sa ajunga pe strada, chiar daca asta e viitorul lui.

| Axely a răspuns:

De obicei mă dau cu capul de dulap, și ce sa vezi, functioneaza; D
rolling on the floor)

| Nistor_Irina_1974 explică (pentru Axely):

Răspuns nefolositor, dar amuzant

| Windwalk3r a răspuns:

Citesti, inveti, te documentezi pe internet despre diferite lucruri.

| dgffdf a răspuns:

Pai...daca intrebi pe TPU, nu iti va creste IQ-ul cu 150 procente. CREDE-MA

| wazza a răspuns:

Citeste, citeste cat mai mult. si nu ma refer aici la carti peste carti, desigur, e important si asta. dar citeste lucruri si lucruri, de cultura generala, ce curiozitati mai ai. ai atatea variante

| SuperSmart a răspuns:

Inteligenta se dezvoltă în timp, cu cât muncești mai mult cu atât vei fi mai buna la ce îți propui, e adevărat că unii sunt mai deștepți din naștere, dar asta nu ajuta mereu, ca să îți dezvolți inteligenta poti caută teste pe net

| Nistor_Irina_1974 explică:

Hai,hai,mai multe comentarii
Mai multe explicațiii

| ALGator a răspuns (pentru Nistor_Irina_1974):

Inteligenta e stimulata daca faci asocieri din ceeace inveti. E ca si cum iei o imbucatura de mincare si iei si o inghititura de vin, nu numai totul pe uscat.
Cunostintele citite trebuie ca se duc undeva in burta daca nu te gidila placut.
De exemplu, daca iti place o trupa de muzica banala si descoperi la ei un pasaj dintr-un compositor clasic, vei fi tentat sa asculti si acel compositor. Ai facut o asociere pe baza unei placeri si ajungi de la "manele" (sa zicem) la Rahmaninov.
Poti sa citesti si insemnari ale unora care sunt probabil mai destepti ca noi. Vei vedea de ce s-au lovit ei in viata. Vei fi surprins ca si ei au avut greutati.
Inteligenta ti-o vei dezvolta pentru ca se pare ca vrei. Vointa e un motor care te conduce.
Nu stiu ce varsta si ce pasiuni ai ca sa iti recomand niste lectura (nu clasici de la Burebista ci ceva mai cu continut actual).
Cei care fac un instrument muzical sau dans, ceva care cere coordonare complexa a corpului, cei care invata o limba in plus, toti sunt avantajati in antrenarea inteligentei.
Si, de neasteptat, miscarea fizica, evitarea sedentarismului, au efecte bune asupra inteligentei.
Lista e lunga :-)

| Torinos a răspuns:

Invatand

| Stefania211298 a răspuns:

Citeste, documenteza te, invata.

| Nistor_Irina_1974 explică (pentru Stefania211298):

Nu e pentru mine, e pentru fratele meu care nu prea învață, nu prea îi place.

| Volsvagan70 a răspuns (pentru Stefania211298):

Ce ai ma in poza de la profil? laughing

| GabrielaWeasley a răspuns:

Buna! Nu poti deveni inteligent peste noapte daca nu te uita la televizor sau daca nu mananci prostii ( asta am vazut in raspunsul premiat de tine si e total eronat ). Pentru a fi MAI INTELIGENT trebuie sa citesti, sa te documentezi, sa gandesti LOGIC, sa faci diferenta dintre raspunsuri bune si eronate si sa faci tot ce poti pentru a-ti mari cultura generala ( fa un curs de ceva ce te pasioneaza, CITESTE, calatoreste si documenteaza-te in legatura cu locul vizitat etc ).

| Dalida_Daria_1982 a răspuns:

Daca inveti.

| Anatol06 a răspuns:

Citeste carti, care te ajuta sa evoluezi.

| AnàMáríåMïhäī a răspuns:

Mai inteligenti devenim invatand.