Legiuitoarea
Întrebare recomandată | Legiuitoarea a întrebat:

Cum putem preveni violenţa în şcoli?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prin educatie si o actiune combinata a tuturor: familie, scoala, massmedia si organe de ordine.
Chiar si pe timpul studiilor parintii ar trebui sa fie mai atenti la ce fac copiii, la anturajul acestora, la preocuparile extrascolare etc.
Profesorii, mai ales dirigintii, la fel ar trebui sa actioneze, sa discute cu parintii eventualele derapaje ale elevului si - impreuna - sa gaseasca solutii de indreptare.
In massmedia, mai ales la TV, sa fie prezentate mai mult exemple demne de urmat, doar avem multi copii buni si nu cum este acum prezinta doar exemple negative, ori, se stie, acestea se imita cel mai usor, mai ales ca la varste fragede discernamantul este diminuat.
Impotriva elevilor cu abateri trebuiesc luate masuri urgente de sanctionare, graduale, in functie de gravitatea si frecventa lor.
In sfarsit organele de ordine ar trebui sa fie mai aproape de scoli si sa intervina rapid si decis cand se intampla ceva grav si sa aplice samctiuni contraventionale ori sa propuna procurorului inceperea urmaririi penale, dupa caz.
Dar s-auzim si de bine!

45 răspunsuri:
| Făraş a răspuns:

Cu talentwinking

Răspuns utilizator avertizat
| Andr3y007 a răspuns:

Prin o educatie mai buna altfel nu avem cum.

| RobertSteaua02 a răspuns:

Prin educatiewinking

| Turdeanul a răspuns:

Putem preveni violenta daca profesori ar da o educatie mai buna elevilor

| MoNyKa66 a răspuns:

Prin educatie si o actiune combinata a tuturor: familie, scoala, massmedia si organe de ordine.
Chiar si pe timpul studiilor parintii ar trebui sa fie mai atenti la ce fac copiii, la anturajul acestora, la preocuparile extrascolare etc.
Profesorii, mai ales dirigintii, la fel ar trebui sa actioneze, sa discute cu parintii eventualele derapaje ale elevului si - impreuna - sa gaseasca solutii de indreptare.
In massmedia, mai ales la TV, sa fie prezentate mai mult exemple demne de urmat, doar avem multi copii buni si nu cum este acum prezinta doar exemple negative, ori, se stie, acestea se imita cel mai usor, mai ales ca la varste fragede discernamantul este diminuat.
Impotriva elevilor cu abateri trebuiesc luate masuri urgente de sanctionare, graduale, in functie de gravitatea si frecventa lor.
In sfarsit organele de ordine ar trebui sa fie mai aproape de scoli si sa intervina rapid si decis cand se intampla ceva grav si sa aplice samctiuni contraventionale ori sa propuna procurorului inceperea urmaririi penale, dupa caz.
Dar s-auzim si de bine!

| Marinush123456789 a răspuns:

Prin violenta

| RennaM a răspuns:

Nici cum.asa suntem noi "elevii"

| MArgh a răspuns:

Trebuie sa le spunem elevilor sa nu se mai bata deoarece pot sa ia nota mica, pot sa sa intimple accidente foarte grave si nu poate sa fie pace acolo daca ei se bat.

| Ingerulrebei a răspuns (pentru MArgh):

Nu asculta. Ok poate unii asculta partea cu pot sa ia nota mica dar a doua parte pot sa se intample accidente foarte grave lor nici nu le pasa ei chiar asta vor sa produca rolling on the floor.

| alexalex_4604 a răspuns:

Dezideratele umane uneori sunt in contradictie cu natura. am vazut cum cainele care sta in fata curtii mele a mancat un pui de ciocanitoare iar parintii puiului atacau aerian din toate partile cainele ca sa nu il manance si pe al doilea pui. VIATA E DURA... violenta nu poate fi oprita. este de preferat insa reducerea ei pentru ca astfel sa putem profita cu totii de pe urma unui mediu civilizat

| MolnarStefania a răspuns:

La mine la şcoală au venit jandarmii de la mine din oraş tocmai pentru. asta
Cred că cea mai bună soluţie e cea de a socializa în grup cu autorităţile şi cu psihologi buni

| AlexiaAleAly a răspuns:

Pai..ar trebuii prevenita..si la mine in scoala uni baieti se bat!

| AndreiMbee a răspuns:

Bună
------
Pa,Pa.