| elcosmin a întrebat:

Cum se poate opri violenta in scoli?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Aceasta intrebare ar merita sa ajunga la sectiunea „recomandate", e o problema foarte delicata in scoala romaneasca si poate in multe alte tari.

Decat sa il luam pe „nu se poate" in brate ar fi binevenit un brainstorming pe acesta tema.

O parere ar fi sa se faca mai des si mai usor exmatricularile, dar nu sunt prea sigur, cei exmatriculati pentru vilenta pot deveni infractorii de maine pentru ca nu ar mai avea sanse sa se integreze in societate.

Poate o idee mai buna ar fi sa se puna un accent mai mare pe evaluarile psihologice ale copiilor in scoli efectuate de catre specialisti, consultatii mai dese, implicarea copiilor in proiecte de voluntariat, uniforme obligatorii pentru incurajarea disciplinei, sa existe o comunicare mai buna elevi-profesori-parinti.

| elcosmin explică (pentru Nilsson):

Intrebarea asta am pus-o pentru atestat. Fac atestatul la franceza si am ales tema violenta in familie si in scoli.mai aveam cateva idei, si ce ai scris tu reprezinta o idee pe care cu siguranta o voi folosi. Multumesc mult!

| Nilsson a răspuns (pentru elcosmin):

Mersi si eu pentru funda.
Mult succes!

24 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Cum sa existe,din parinti retarzi,copii retarzi. Deci ce mai e de discutat? Daca copilu vede in familie ca e normal ca tatal sau sa o bata pe mama sa,si sa o injure, abuzeze fizic/sexual etc.Ce invata copilu? voila, cum dreptu la educatie e pentru toti, (Doar de fatada, nu?) si copii vor fi intregrati.Dar cat sa invete acel biet suflet, cand se duce acasa si aude de la taso cum o ameninta pe sotia lui ca o 'omoara' daca nu ii aduce bani sa isi cumpere tigari sau etc?

| sierra1 a răspuns:

școala e o oglindă a societății și societatea va manifesta MEREU violență deci nicicum nu o oprești, eventual o poți diminua prin măsuri administrative

| Dismally a răspuns:

Cred ca exista o singura solutie: supravegherea permanenta. Doar asa ii poti descuraja pe cei care au un astfel de comportament. Am cunoscut destui elevi-problema, am fost si eu unul intr-o perioada si asta este singura solutie pe care o vad. Educatia si vorba-buna nu vor putea rezolva niciodata problemele grave din scoli.

| Nemessys a răspuns:

Mai multa educatie. Copiii sunt oameni si trebuie EDUCATI, nu imblanziti ca pe niste animale (adica sa faca anumite lucruri numai de frica sau de a primi o rasplata). Serios. scoala (desi nu numai ea, ci societatea in sine) este ca o jungla. Adica castiga ala care este mai mare si tare, si pierde ala mic, firav si slab. Ce poate sa faca un soricel vs un leu? Nimic.

| Dismally a răspuns (pentru Nemessys):

Si cum crezi ca ar putea fi educat un astfel de "leu"?

| Nemessys a răspuns (pentru Dismally):

Prin a-l face sa gandeasca. Asta e o mare problema a copiilor, nu gandesc si nu au mai deloc empatie. Eu de exemplu nu ma iau de cineva pe motivul,, de ce sa ma iau de el? ca doar nu mi-a facut nimic" Asa ar trebui sa gandeasca fiecare copil. Dar nu, nu se face asa. Altii de ce crezi ca nu vorbesc urat sau nu se comporta violent DE FATA CU PARINTII lor? Deoarece ei stiu deja ca daca fac asta in preajma parintilor, o sa fie PEDEPSITI. Deci ei sunt,, educati" prin teama. Dar. cand ies in societate si intalnesc altul de varsta lor si care-i mai,, fraier" evident ca se pot lua de el deoarece stiu ca daca fac acest lucru nu o sa fie pedepsiti.

| AC4S4 a răspuns (pentru Nemessys):

Asta se intampla si pentru ca "ala mai fraier" nu anunta pe nimeni ca e hartuit. De ce? Pentru ca in gandirea elevilor el ar deveni un paracios. Deci, ironic, vina ar fi tot a lui.

Ciudat ca rusine trebuie sa ii fie celui hartuit pentru ca a spus cuiva, nu celui care hartuieste.

| Nemessys a răspuns (pentru AC4S4):

Ba te contrazic. big grin Am avut colegi care nu spuneam DE FRICA. Pur si simplu a intratat frica in ei. Stiau ca daca le spun parintilor sau profesorilor, aia care-i hartuiau primeau MAXIM un averstisment. big grin Si dupa devenea si mai rau. In momente pune ii prindeau si o pateau mai rau pe ideea,, da de ce le-ai spus? uite acum avem probleme din cauza ta. " Ca si cum... A l-ar agresa pe B, iar B nu face altceva decat sa riposteze. si apoi in gandirea lor de prosti, tot B este cel,, rau" sau vinovat si trebuie pedepsit.

| Dismally a răspuns (pentru Nemessys):

Gandesc si cei violenti dar altfel. De ce sa te iei de cineva?
1. Pentru ca poti.
2. Pentru a demonstra ca esti mai puternic, mai dur.
3. Pentru a-l deposeda de anumite obiecte sau pentru a-l forta sa faca anumite lucruri.
4. Pur si simplu din plictiseala.
Am avut un coleg de clasa care beat fiind nu a reactionat prea bine cand a aflat ce nota a primit la un test. Adica a mers la catedra, a scos cutitul si a amenintat profesorul cu moartea. Cum crezi tu ca poti educa un astfel de specimen?

| Nemessys a răspuns (pentru Dismally):

Ai dreptate. O alta cauza a violente este si societatea. Dupa cum bine observi si tu, ala care este mai tare, este apreciat si respectat. Serios, cine nu i-ar oferi respect la unu care. daca-l supara, imediat are cateva oase rupte.

| elcosmin explică (pentru Dismally):

M ai facut curios. Detaliaza faza cu cutitul

| FaraNumePls a răspuns:

Nu se poate

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin o violenta si mai mare. Un boss care sa fie leguitor

| PumpkinDoll a răspuns:

N-ai cum s-o opresti.E legea junglei la scoala cum e si in viata, selectie naturala.Ala mare o duce bine ca e ''jmeker'' si ala mic e grav luat la poola ca e ''fraier'', in mare parte.Ala mic ce sa faca? Cui sa spuna? Sunt sanse mari sa nu se intample nimic chiar daca spune si pe langa asta devine mai penibil decat e, sau decat crede ca e.

| Gaby212 a răspuns:

In primul rand, sistemul de invatamant si conducerea ar trebui sa fie mai stricte cu specimenele care se manifesta violent(fie ca e vorba de profesori sau elevi). De cele mai multe ori, insa, acestia "arunca gunoiul sub preș"(e varianta cea mai la indemana)....Probabil din dorinta de a nu pierde personalul angajat sau de a nu ajunge la stirile de seara laughing
Profesorii ar trebui dati afara si integrati in programe de consiliere psihologica, iar elevii ar trebui sanctionati in prima instanta cu scaderea notei la purtare si ulterior cu plasarea intr-un centru de corectie.
Asta prevede si regulamentul, dar cine il mai respecta?! Dupa cele 10 clase de invatamant obligatoriu, batausii ajung criminali in serie, drogati etc.
Bine inteles, sunt si cazuri mai putin grave, incidente neplacute in care ori copiii ori dascalii si-au pierdut cumpatul.

| gothicbat a răspuns:

N-ai cum să oprești violența și bullying-ul în școli.
În ultimii ani s-au luat măsuri de prevenire, s-a făcut educație pe seama asta, dar de oprit nu ai cum să o oprești.
Atât timp cât va exista omenire, vor exista și astea.

| elcosmin explică:

Oamenii mei imi raspundeti si mie cineva mai serios la aceasta intrebare? Nu ma intereseaza faca va exista in continuare, am cerut doar masuri de prevenire a violentei ce e atat de greu?

| sierra1 a răspuns (pentru elcosmin):

Nu ai cerut măsuri ci ai intrebat "Cum se poate opri violenta"

măsurile sunt administrative sau penale după caz. Și le știi și tu

| Goete a răspuns (pentru elcosmin):

Daca nu e atat de greu, de ce nu o faci?
Atata timp cat vrei sa implementezi asta doar intr-o scoala si modelul societatii e cu totul altul, n-ai nici o sansa.