| elcosmin a întrebat:

Imi spune si mie cineva metode de a preveni/combate violenta in scoli?

Am mai pus o data intrebarea dar am primit niste raspunsuri de aruncat in foc. Rog seriozitate

19 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu ai cerut măsuri ci ai intrebat "Cum se poate opri violenta"

răspunsurile au fost pe măsura întrebării

| elcosmin explică (pentru sierra1):

Draguta, eu te am votat ca membrul anului 2018 pe TPU si tu cf?

| sierra1 a răspuns (pentru elcosmin):

Multumesc pentru vot dar aici doar ne exprimăm niște păreri, nu inchidem pe nimeni in centre de reeducare

| Goete a răspuns:

Im biblie e raspunsul, daca nu raspunzi cu violenta inceteaza violenta.
Problema insa acum are radacini mult mai adanci, e suficient sa te uiti la desenele animate "pentru copii" si nu mai are rost sa te intrebi.de ce sunt violenti.

| sierra1 a răspuns (pentru Goete):

Jos codul penal (și desenele animate), trăiască biblia

| Goete a răspuns (pentru sierra1):

Intelege fiecare dupa capacitatile pe care le are.

| sierra1 a răspuns (pentru Goete):

Foarte bine punctat

| AC4S4 a răspuns:

Trebuie sa existe un sistem bine pus la punct pentru elevii care cauzeaza probleme.
Pentru bullying (fie el de natura fizica sau psihica):
La prima abatere trebuie chemati parintii la scoala si sa existe discutii serioase.
La a doua abatere trebuie ca dirigintele, impreuna cu parintii si de fata cu elevul, sa gaseasca o pedeapsa potrivita (nu ma refer la note mai mici, ci, eventual la munca in incinta scolii dupa ore - strans gunoi, ajutat personalul auxiliar, adica pe cei ce se ocupa de curatenie). De asemenea, se adauga si nota scazuta la purtare.
La a treia abatere elevul ar trebui trimis intr-un centru de reeducare.

De asemenea, trebuie sa existe si sanctiuni pentru profesorii violenti. Totusi, sa se retina ca una e sa-ti pierzi cumpatul din cauza elevului care deranjeaza orele incontinuu, alta e sa faci elevul in toate felurile cand a gresit un raspuns.

| sierra1 a răspuns (pentru AC4S4):

Proopunerile de la abaterile 2 și 3 sunt ilegale

| AC4S4 a răspuns (pentru sierra1):

Le legalizam daca trebuie.

| sierra1 a răspuns (pentru AC4S4):

Poate in Koreea de Nord

| AC4S4 a răspuns (pentru sierra1):

Doar in Coreea de Nord aduna copiii gunoaie de pe jos?
Doar in Coreea de Nord sunt trimis in centre de reeducare? Exista si in Romania la ora actuala.

Poate suna prea dur "reeducare", atunci sa-i spunem scoala de corectie, mai bine?

| alex15ccc a răspuns:

Nu ai cum sa opresti violenta, unii oameni pur si simplu sunt violenti si alti nu. Singurul lucru de facut este exmatricularea.

| Goete a răspuns (pentru alex15ccc):

Adica cei violenti sa nu aiba nici scoala, si sa duca violenta pe strazi, in loc sa se incerce educarea si integrarea lor.
Interesant raspuns

| alex15ccc a răspuns (pentru Goete):

Da, locul violentilor este pe strada

| elcosmin explică (pentru alex15ccc):

Are dreptate, nu trebuiesc lasati pe strazi, trebuiesc reeducati si asusi in scoala de corecție

| Goete a răspuns (pentru alex15ccc):

Nu uita ca strada este locul pe care il utilizeaza toata lumea si cand nu si securitate cand esti pe strada, te asigur ca nu o vei avea nici mergand sau vinind de la scoala si m-as mira sa nu se extinda plaga si in scoala.
Cei care manifesta voilenta de. mici, in loc sa fie ajutati si sa baie vada de unde le vine problema, tu propui sa fie marginalizati. Buna solutie

| ngllllll a răspuns:

Violenta nu vine din scoli, ci se manifesta in scoli. Acolo rabufneste. Omul cand se naste este pur, este bun. Societatea cu care intra omul in contact are efecte dezastruoase asupra copilului, la care se adauga si familia. Un copil care vede violenta zi de zi la TV, violenta in familie, in scoli, intre oameni, filme deocheate, femei imbracate provocator pe strazi, reclame cu tot felul de nebunii, acel copil va deveni de nestapanit. Da, poti sa il faci stana de piatra, sa nu reactioneze la nimic, sa il droghezi cu pastile, cum de altfel se face azi la copii cu adhd. Dar asta nu rezolva nimic. Parerea mea e ca mai bine se manifeste violenta. Asa are ocazia sa isi ceara copilul iertare, sa se modeleze. Atentie insa sa il faci sa se simta vinovat pentru lucruri mici si sa isi ceara iertare, ca sa nu se ajinga la lucruri mari. Adica acel rau din el sa se manifeste la minim, iar parerea de rau sa fie maxima. Asa se va dezvolta o constiinta buna.
La scoala violenta se invata unul de la altul. Iar cel care nu riposteaza unui rau, acela are o problema. Parerea mea. Adica sare un baiat sa te abuzeze ca fata si tu stai mamaliga. Revolta, indignarea, au si ele rolul lor. Altfel stam ca mamaligile si lasam comunistii sa ne violeze tara. Sau da liber la lgbt fara nicio revolta. Violenta inseamna furie, ura. Un om fara ura este o leguma. Problema este ca acea ura trebuie indreptata spre lucruri rele, mai ales lucrurile rele din noi insine. Daca ne luam dupa toate psihologiile si uitam traditile, vom crea niste oameni supusi care vor face tot ceea ce li se spune, fara revolta. Deci violenta trebuie privita in totalitatea ei. De unde vine, ce o cauzeaza, unde se indreapta. Sa elimini violenta din om, furia, e ca si cum ai vrea sa elimini abilitatea de a bea, doar pentru ca cineva bea alcool. Nu o poti elimina. Iar daca o elimini, moare acel om, se imbolnaveste. El trebuie sa urasca ceva, un inamic, un dusman, care exista mereu. A trai cu ideea ca nu exista inamici si toti iti sunt prieteni este a forma o leguma de om. Este exact ce se vrea. Violenta are rolul ei in lume, indignarea, opozitia fata de ceva pe care un copil il considera rau.
Solutia: sa inse explice, sa i se demonstreze mereu ca acel copil nu este rau, ca este si el un copil slab, vulnerabil, la fel ca el. Si sa nu uitam ca ei sunt copii. Se bat acum, peste o ora se impaca fara niciun motiv. Cred ca noi ar trebui sa invatam de la o astfel de violenta in scoli.
De la caz la caz, se aplica diferit solutia, de la elev la elev. Se poate ca acel elev sa nu stie ce este iubirea, mila, compasiunea, pentru ca nu are parinti, ca sunt plecati in strainatate pentru.30 de arginti. El are acoli o frustrare si o ura greu de stapanit. In asemenea cazuri e greu sa mai poti face ceva ca profesor. Poti doar ameliora situatia, dar un asemenea copil e marcat pe viata, greu de recuperat in totalitate. La fel si cei care au violenta in familie si nu au dragoste in familie, armonie, care sunt neglijati.
Oamenii se asteapta ca profesorii sa faca minuni in scoli. Dar unele lucruri sunt chiar din nastere sau din primii ani de viata. Sa nu mai amintim lipsa miscarii, a timpului in aer liber, tabletele si monitoarele, lipsa socializarii, filmele, desenele animate si toata media asta izerabila. Daca un adult cu greu rezista acestor asalturi, ce sa mai asteptam de la copii, care sunt mult mai vulnerabili?

Sper ca v-am dat o mica idee despre violenta din scoli si cauza ei. Pentru mine sunt multe lucruri neclare inca, mai ales cand vine vorba de a redresa pe cineva. Dupa mine, ar trebui desfiintat invatamantul de masa. La scoala se invata mai multe prostii decat lucruri bune. Asa se responsabilizeaza parintii si nu ii lasa vraiste.

| elcosmin explică (pentru ngllllll):

Ai dezvoltat un subiect pe care nu l am mai auzit la nimeni. Bine punctat!