| LSMM a întrebat:

Cum s-a ajuns exact ca vrăjitoarele să fie arse pe rug în Evul Mediu, dacă în epoca primitivă își impuneau puterea și chiar aveau drept de viață și de moarte asupra răzvrătiților în Roma clasică? De ce nu se gândeau oamenii încă de la început că erau ființe eretice?

4 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Cum adica? cine avea drept de viata si de moarte si asupra caror "razvratiti"?
procesele de vrajitorie erau procesele politice ale evului mediu, nu are nici o legatura cu vrajitoria reala la fel cum nici cei condamnati de Stalin nu erau "dusmani ai poporului".

| sublime89 a răspuns:

Fanatismul religios crestin a atins cote maxime in timpul Evului Mediu. Oamenii vedeau totul doar din perspectiva crestinismului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrajitoria ajunsese sa fie la rivalitate cu catolicismul?

| morena17 a răspuns:

Vrajitoarele erau considerate vindecatoare deoarece stiiau leacuri pentru toate boliile insa dupa aia biserica credea ca nu este bine si ca este de fapt magie neagra si a cerut sa fie arse si la fel si oamenii care spuneau ceva jignitor impotriva biserici happy