| Daniel_Avadanei_1996 a întrebat:

Cum s-a numit prima varianta a limbii romane?

Răspuns Câştigător
| GabritzutzuSexosu a răspuns:

Probabil te referi la romana veche, anume cea in care procesul lingvstic nu era finalizat. De exemplu cuvantul pe care noi il pronuntam azi paine a avut in latina forma de nominativ "panem". In timp, el a devenit pane, iar apoi pâne. In acest moment, limba romana se considera deja formata. Cuvantul acesta a aparut prin secolul al XI-lea. Aspectul acesta al limbii romane se numeste romana veche. Ca sa vezi alte exemple de astfel de cuvinte, recomand Invataturile lui Neagoe Basarab catre fiul sau Teodosie ca lectura happy

1 răspuns:
| BassHunter13 a răspuns:

Te referi cumva la Limba Latina care in ziua de azi este o Limba Moarta!