| Surdoaei_Emanuel_1992 a întrebat:

Cum s-a realizat filamentul becului?

Răspuns Câştigător
| NakaTaka a răspuns:

Uite, hai sa o luam mai pe intelesul tau ok? Deci, in acel timp, Tomas Edisson punea filamentul drept, dar insa exista un defect-SE DILATA SI SE RUPEA!
Asa ca filamentul becului are forma unui resort(arc), ca sa nu se dilate prea mult cand se produce icandescenta(adica cand becul este aprins), si sa se contracte atunci cand este inchis. Sper ca a fost de folos happy

| Radu284 a răspuns (pentru NakaTaka):

Intrebarea cred ca era "cum", nu "ce rationamente au adus al forma lui actuala". Intrebarea este inteligenta, pentru ca tungstenul are un punct de topire extrem de ridicat (3422C).

| Surdoaei_Emanuel_1992 explică (pentru NakaTaka):

Multumesc mult! laughing