| LysaLysa a întrebat:

Cum sa construiesc un rebus(daca ati putea sa-mi explicati cum se face in Word)? Am incercat, si cand am vrut sa sterg casutele care nu-mi mai trebuiau, celelalte casute ramase s-au dus la marginea paginii(in stanga). Ce sa fac sa ramana acolo unde erau? Va roooog din suflet ajutooor!crying Am 2 proiecte de facut care implica si niste rebusuri si nu stiu ce sa fac!

FUNDApuppy dog eyes!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faci rebusul pe o fila cu patratele si dupa ce l-ai terminat (ai ajuns la forma finala si nu mai trebuie sa faci modificari) poti sa-l faci in Word folosind tabelul. Intri in Table/Insert/Table si in fereastra ce-ti apare setezi numarul de coloane(columns) si randuri(rows) in functie de marimea rebusului(10/10, 11/11 etc) si dai OK. Latimea coloanelor se poate mari ori micsora pozitionandu-te cu mouse-ul pe linia verticala, tii apasat stanga si o deplasezi in partea in care vrei. Inaltimea randurilor o setezi selectand tot rebusul si alegand o marime de litera(12, 14 etc). Pentru a stabili cum sa arate rebusul te poti folosi si de Table Properties(intri tot din Table), aici poti sa setezi tot tabelul, in functie de latimea unei coloane si numarul acestora, latimea acestora, cum sa arate etc. Succes si numai bine!

| Claudiu_DanNy_1990 a răspuns:

Cum pot face sa creez rebus tabelul stiu sa il creez dar trebuie sa pun si deasupra 1 2 3 4 5 6 7 8 si in lateral stanga de sus in jos la fel...sad