| denisTiky a întrebat:

Cum sa fac sa imi revina pofta de invatat? Sau cum sa ma ambitionez cat de cat sa pot invata ceva la romana ca joi am teza?

Sunt satul pana peste cap de scoala asta, ca un copil mic astept vacanta aia ca m-am saturat. Prea mult stres, si acasa, si la scoala, prea multe examene, emotii dinaintea testelor. Simt ca nu mai pot. Deja am vreo 5 teme sau poate mai multe pe care nu le-am facut deloc la romana si nu am invatat nimic. M-am lasat de teme si de invatat(la romana ca la restul materiilor sunt ok)pentru ca nu mai inteleg unele chestii si de la acele chestii porneste totul de fapt. Si joi am teza, nu am habar cum o sa fie avand in vedere ca nu mai prea pot recupera decat daca m-as pune de maine numai sa invat intensiv(lucru care nu imi place deloc si nu am de gand). Dorm cam 3-4 ore pe noapte si la scoala sunt rupt in doua de obosit, chiar am adormit odata la ora de istorie si dupa am fost dat afara. Iar apoi am mers in curtea liceului pe o banca unde m-am culcat din nou.

Sfaturi? Apropo, nu pot copia mai nimic ca asta ar insemna sa stau cu capul in jos prea mult timp sa citesc si s-ar prinde profa. Oricum ea se plimba printre banci incontinuu poate se va mai pune pe ceva scaun in spatele clasei(de unde ne vede cam pe toti si eu mai stau si in ultima banca deci clar nu pot sa fac nimic) ca o sa avem teza de 2 ore.

Răspuns Apreciat de Editori
| StrongHeart a răspuns:

Pai ia-le pas cu pas, incearca sa imparti materia pe care o ai de invatat in categorii si sa acorzi macar 6 ore de invatat serios.
Invata intai ce e mai important, fa-ti timp sa inveti si sa te concentrezi sa ramai cu ceva in cap pana la momentul testului.Priveste partea buna, mai ai doua zile, daca dimineata si seara acorzi cate doua ore pe zi de invatat serios, nu ai cum sa nu treci.Important e sa te dedici complet in ceea ce faci si sa nu lasi sa te distraga nimic, fara Facebook, Youtube, jocuri.Inchide telefonul, calculatorul si spune-le celor apropiati sa nu te deranjeze ca ai de invatat. Daca tu faci ce ti-am zis eu, macar stii ca ai incercat. Daca nu ai invata nimic pana joi sau cand ai testul ar fi mult mai rau decat daca ti-ai da silinta, macar acum pe ultima suta de metri.Asa eram si eu mereu lasam totul pe ultima suta de metri si cumva treceam pentru ca imi dadeam macar un pic silinta.Incearca sa prinzi cat mai multe informatii,e greu la scoala ca e galagie poate nu te poti concentra,dar acasa in intimitatea ta,acorda-ti timp pentru tine,pana la urma pentru tine inveti.
Daca as fi in locul tau,as fi mult mai atent cum imi petrec timpul pentru ca e foarte pretios si nu vrei sa treci prin scoala si liceu ca gasca prin apa,vorba aia.
Tre sa stii si sa te distrezi dar sa stii si cand e de invatat sau de munca sa te dedici in ce faci,despre asta e viata.
La urma urmei, o sa vina si vacanta imediat si o sa ai destul timp in care sa faci orice te tenteaza acum sa faci(iesit afara la joaca, stat pe calculator sau ce iti place mai mult sa faci).
Profita de timpul pe care il ai si da-ti silinta, nu zice nimeni sa stai numai cu nasu in carti, dar nici sa fi prostu clasei, stii cum zic?

5 răspunsuri:
| gongsterbeep a răspuns:

Frate, motiveaza-te! Impuneti un obiectiv! Eu cand cad imi spu " ori sunt soldat, ori sunt c***t" si ma ridic. Sunt a 11a. Fa-ti un planner, un program, eu am unul pe telefon.Marcheaza evenimentele dupa ce le-ai dus la bun sfarsit si te vei simtii foarte multumit cand vei vedea ca le-ai indeplinit. Asculta muzica motivationala si gandeste-te la cum va fi sa iei 10. Sa vina Motivatia aia monstru! Intelegi?!

| denisTiky explică:

Mersi, am sa incerc!

| SomethingFunni a răspuns:

Literatura nu este extraordinar de importanta, materia asta a fost mereu batjocora cercului academic, dar nu cred ca te poate motiva ceva mai mult decat tendinta statistica ca "Daca ai note mici la romana vei muri sarac si bolnav"

Totusi, eu imi amintesc ca materia de la liceu era banala, de ce nu reusesti sa iti pastrezi programul de somn?

| Nătărău a răspuns:

Știi ce scrie în cărțile alea?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă dormi doar 3-4 ore pe noapte, trebuie să repari asta mai întâi.
Apoi să te gândești de ce ești la școală și de ce ești obligat de alții să faci ce nu îți place.
Apoi să cauți un mic interes la materia care nu îți place și să te bazezi pe el.
Învățând la română înveți să te exprimi corect, să poți comunica cu cei din jur, să iubești pe cei din jur, ca să poți trăi printre ei.
Acesta este rostul acestei materii. Bazându-te pe asta să încerci să înveți cel puțin pentru o notă de trecere, nu pentru că ești obligat, ci pentru că așa vrei tu.