| ghidcumparator a întrebat:

Cum sa faci sa descoperi ce inclinatii artistice are copilul tau.

Răspuns Câştigător
| GuraLumii a răspuns:

Daca este copil de gradinita iti sugerez sa-l dai la una particulara unde sunt multi educatori si psihologi care urmaresc lucrul acesta.
prin jocurile la care sunt antrenati au practic de trecut un test.

3 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna, pai cit mai simplu posibil observi ceea ce ai place sa faca, din modul cum se joaca, vezi ceea ce al atrage mai mult.SUCCES.

| jolie_3446 a răspuns:

E imposibil sa nu observi ce ii place si la ce se pricepe, dar cel mai bine e sa incerci cat mai multe activitati pentru a putea compara. Din felul in care se joaca poti sa-ti dai seama de multe lucruri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-i de desenat, de modelat, de cantat, de citit... Incearca sa te joci cu el cu toate articolele pe care le aveti si vezi ce-i place cel mai mult.

Acum ca vine primavara si caldura, iesi cu el in oras, plimbati-va prin parcuri si vezi daca il atrag anumite sporturi, spectacole de strada...

Ideea e sa-i pui cat mai multi stimuli la indemana, sa-l expui la cat mai multe variante, astfel incat el sa-ti poata arata ce-l atrage mai mult.

Daca e deja maricel, poti sa-i propui cursuri sau ateliere gen scoala populara de arta sau altele asemanatoare, si asta ii poate deschide orizonturile si lamuri spre ce se inclina...

Sfatul meu de fost copil este sa nu-l fortezi... Eu am inghitit multe ore de balet si pian fara sa am prea multa treaba cu ele, mi-am descoperit tarziu inclinatia pentru scris happy