| mo0nlight a întrebat:

Cum sa ne ascultam inima?

Răspuns Câştigător
| ana83 a răspuns:

De exemplu, iti asculti inima atunci cand il iubesti pe cel de langa tine si il ierti dupa ce iti greseste (aici nu ma refer la batai, etc.). De obicei, mintea iti spune ca nu trebuie sa faci ceva, insa inima iti spune contrariul...
Uite un exemplu din propria experienta:cand aveam vreo 16-17 ani, eram intr-o relatie cu actualul meu sot...intr-un fel mintea imi spunea ca nu trebuie sa mai fiu cu el (desi nu aveam motive intemeiate, se purta si se poarta in continuare foarte frumos cu mine), ma instrainam incetul cu incetul, dar inima imi spunea ca locul meu este langa el... mi-am ascultat inima si inca sunt cu sotul meu. :-) De obicei tind sa imi ascult mintea si nu inima, si mai mereu aud din partea persoanelor dragi ca sunt rea si egoista.
Asculta-ti inima, dar intreaba-ti si mintea!

6 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Facand mintea sa taca; zumzetul permanent al gandurilor ne impiedica sa auzim glasul inimii."Cand insusi glasul gandurilor tace", ne spune Eminescu, atunci, in miezul fiintei noastre se face auzit glasul inimii...

| darrio2007 a răspuns:

Cu stetoscopul.

| DEBrown a răspuns:

Cu urechea

| Laura a răspuns:

Cu stetoscopul big grinlaughing

| alexandrucorsate a răspuns:

Intre mintea ta si inima ta exista un razboi personal ce il avem fiecare din noi, prin inima ne vorbeste Dumnezeu si sti cand iti va vorbi.happy

| EuCaAsaSpunEu a răspuns:

Sa nu iti pese de nimeni, singura persoana din viata ta esti tu, esti singura care iti va putea darui ceea ce te face fericit/a, totul din jurul tau este 0... persoane si lucruri de care poti numai sa profiti. Numai tu esti persoana care iti poate face dreptate, pentru ceea ce iti place si vrei cu adevarat poti obtine cu putin efort.