| Mario1994 a întrebat:

Cum sa pronunti Szeged? Szeged dupa cum scrie?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pronunta Seghed, avand in vedere ca in limba maghiara sz se pronunta s si g se pronunta ghe.

Bula
| Bula a răspuns:

Se prnunta "Sèghèd" (cu ambele "e"-uri pronuntate moale, ca in franceza).

| RAY a răspuns:

țeged

| Staif a răspuns (pentru RAY):

Serios?! Si mai spui ca stai in Timisoara. laughing

| RAY a răspuns (pentru Staif):

Eu m-am referit cum se pronunta cuvantul nu cum se scrie, se scrie Szeged https://en.wikipedia.org/wiki/Szeged

| Staif a răspuns (pentru RAY):

Țeged?! Ce maghiar ai auzit tu spunand Țeged? Poate S sa aduca a Ț, ar in nici un caz "ge"!

| RAY a răspuns (pentru Staif):

Eu asta aud cand dau la google traducere, eu nu aud multi unguri, https://translate.google.ro/? hl=ro#hu/ro/Szeged
eu asta aud, nu cunosc limba

| Staif a răspuns (pentru RAY):

Poate nu iti dai seama, din cauza vorbei banatene. E vorba de "ghe" si nu "ge". Nici google translate nu spune seged! Am ascultat si eu.

| RAY a răspuns (pentru Staif):

Las ca o sa intreb la vama cum se pronunta cuvantul

| Adiadictie a răspuns:

Te duci acolo si pui google vocal maxim pe statia de la masina. succes

| Staif a răspuns:

Seghed.

| ShisuiUCH a răspuns:

laughing sged