| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa scap de teama de intuneric?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
22 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Prin autocunoștere/autosugestie.
Pa, pa.

| SamSon a răspuns:

Te duci intr-o camera intunecata si stai acolo pana cand observi ca nu patesti nimic, si asa scapi de ea.

| VladConstantin20 a răspuns:

Bună!
Am avut aceeași teamă mult timp dar mi-am luat inima în dinți și am mers într-un loc întunecos rău noaptea și n-am pățit nimic.De atunci nu îmi mai e teamă. Acum încearcă și tu, nu neapărat să mergi undeva unde e întuneric dar încearcă măcar să îți iei inima în dinți. Gândește-te că teama e doar în mintea ta.
Sper că te-am ajutat happy

| NoNameJunior a răspuns:

Buna! ca sa scapi de frica de intuneric,trebuie sa te gandesti ca sunt aceleasi lucruri dar se vad putin mai negre. poate vei primi raspunsuri rautacioase de exemplu:ha, ha, ii este frica de intuneric! nu trebuie sa le bagi in seama. sper sa iti fie de folos sfatul meu.Bafta!

| smaranditza a răspuns:

Autocontrolul unei fiinte inteligente, eventual "ajutat" de o micuta lampa de veghe

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Ushidi beaca!

| Geotr a răspuns:

Infruntandul,altfel nu poti.si mie imi e frica de el(ma rog...mai mult imi e frica de ce o sa gasesc cand aprind lumina) si eu m-am obisnuit cu el pentru ca atunci cand merg la baie de exemplu noaptea nu aprind toate luminile ci doar aia de la baie sau asa ceva...altfel nu ai cumbig grin

| Anonymus3000 a răspuns:

Ca sa scapi de o teama trebuie sa o infrunti incearca sa stai undeva intunecos ceva timp si sa iti spui in gand ca nu are ce sa se intample succes

| Claudiu2011 a răspuns:

Cu o terapie la un psiholog.

| stragery a răspuns:

Intunericul este pentru unii o sursa a fricii deoarece nu poti vedea ceia ce se intampla in jurul taw dar si recurge din amintiri din filme horror.Pentru a trece acesta teama trebuie sa ai incredere pe tine si sati impui ca nu este nimeni si doar imagineazati camera insasi.Intunericul face parte din viata fara el nu poti duce o viata normala asa ca impuneti si fi stapana pe tine.

| TheRealAnoyingOrange a răspuns:

Gandeste-te ca ce e ziua e si noaptea doar ca noaptea nu prea vezi iar eu cand am scapat de teama asta imi imaginez ca vorbesc cu cineva happy... Funda?!

| Ezyo a răspuns:

Ar fi bine sa nu te uiti la un horror inainte sa te bagi in pat. Iti recomand o comedie usoara care sa te faca sa adormi bine dispus.
Nu manca prea mult inainte de culcare pentru ca s-ar putea sa adormi foarte greu sau sa te tot trezesti in timpul somnului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc pentru raspunsuri.Desi nu ma uit la filme horror tot mi-e frica de inteneric.Si am incercat sugestie de la 10 ani.Le mai incerc odata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Punand intrebarea la categoria potrivita! Si m-am mai intalnit odata cu tine tot pe problema asta daca nu ma insel!
Ce nu intelegi? Ca sa explic pe limba ta, daca nu ma intelegi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Antitemepenet19191 te inseli amarnic.Ii prima oara cand imi raspunzi.

| sensibilosu a răspuns:

Aprinzi lumina

| BESTNICK a răspuns:

Aprinzi lumina nu?laughing

| D3IuTzA14 a răspuns:

Uff.si mie mi-a fost frica de iantunerik sa sti.Deci uite inchidete undeva 30 de min.Si sa te plimbi de colo colo...Sa vezi ca de fapt nu este nimic acolo.`S`au i`atihappyo lanterna cu tinehappy.Si ia...O pr efectiv si spune : Nu mi-e frica de intuneik pana iti intra in caphappyMult succes:X

| Tibi14 a răspuns:

Cand esti in intuneric te gandesti la lumina

| eu_2364 a răspuns:

Stai cu lumina aprinsa laughing

| MiSaeng a răspuns:

Pai intai sa iti zic de ce unora le e frica de intuneric.
Cand ochiul uman nu poate vedea( Pierde vederae, Vedere salba) simturile lor o iau razna, incepi sa ai impresia ca e cineva in casa sau unde e intuneric.Cand ochiul nu vede lumina constiinta atinge un punct critic si ai impresia : ca te urmareste cineva, ca e cineva acolo, poate incepi sa auzi si zgomote.
Zi intruna in minte nu are cum sa fie ceva acolo.si mergi mai des noaptea prin casa unde sti clar ca nu e nimeni acolo.O sa te obisnuiesti daca faci asa 2-3 zile.

| marian_3513 a răspuns:

In primul caz friica este declansata de teama ta de a fi ceva in intuneric ce vrea sa iti faca rau.sa stii ca daca te rogi la Dumnezeu mereu si inainte de culcare verifici camera sa fii sigur tu ca nu-i nimic acolo. apoi dupa ce faci asta si zici o rugaciune culcate gandindute la ce te face fericit.iti dau cateva exemple iar tu alegi:
sa faci un sport ce iti place;
sa vezi rasete de copii;
sa ii vezi pe cei dragi tie la un loc impreuna cu tine;
sa te imaginezi in rai;
sau sa te imaginezi ajutand oameni.
Sper ca te-am ajutat!