| Fetitsa123 a întrebat:

Cum scap de frica de intuneric? Nu radeti. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Citeste mai jos, poate te ajuta sa gasesti solutia cum sa scapi de aceasta fobie (frica ):
http://webcache.googleusercontent.com/......tp?/search

| Gabriello02 a răspuns:

Iesi si tu noaptea cu prieteni, stii tu prin discoteci.

| Balmung a răspuns:

Frica de intuneric are radacini adanci in copilarie. Probabil ca ai fost influentat de filmele de groaza sau alte lucruri infricosatoare. Intunericul stimuleaza imaginatia, deoarece lumina este un factor care te atrage adeseori de la asemnea ganduri. Ai putea incerca o veioza de noapte, care sa nu lumineze foarte puternic pentru inceput. Putin lapte cald, o carte buna sau mult efort fizic iti pot stimula somnul. De obicei cand esti obosit visele ti se sterg din constient.

| YunoGasaiEceaMaiTARE a răspuns:

Pai e cam greu da tot ce trebuie sa faci e sa nu te opui! Lasate prada fricii tale! Invata sa o invingi chiar daca nu ai nici o sansa.Vei putea sa scapi de aceasta frica odata pentru todea una.Doar acepto! Lasate prada fricii! Apoi deschidete adica cum ar fi din inima ta sa iasa o lumina puternica care sa distruga frica.

| AleXu224 a răspuns:

Frica de intuneric nu este doar sa crezi ca sta un bau bau sau ceva de genu, frica de intuneric este ca si in cazul meu simt ca sta cineva la spatele meu cu un cutit si se pregateste sa atace, aceasta frica o am decat noapte si nimic nu ma poate sa scap de ea, am inceput sa scap de ea mergand pe afara in zonele in care nu sunt oameni si nici becuri aprinse si a merge, poate te ajuta si pe tine!

| l1feincolor a răspuns:

Buna, pai atunci cand te bagi in pat la soms, poti sa te gandesti la clipele in care ai ras, poti sa canti o melodie in gand, te gasndesti la persoana pe care o iubesti, iti spui rugaciunea gandindu-te la Dumnezeu :), sau pur si simplu iti pui castile si dai muzica la maxim :)). Eu asa fac, cu muzica. Intra aici :
http://www.clopotel.ro/......ic-91.html
E interesant :D
Sper ca te-am ajutat

| daydreamer a răspuns:

Poti scapa de fricile tale doar infruntandu-le. Stiu, e un cliseu si nu este folositor intotdeauna. Mie mi-a fost frica de inaltime de cand ma stiu, dar nu m-as da inlaturi de la un bungee jumpingbig grin

| JiHyun a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca,, bau-bau'' nu exista.Ai putea sa dormi o noapte fara lumina si sa vezi ce se va intampla.Trebuie sa te gandesti ca in intuneric nu exista monstri sau stafi. Daca in timpul zilei casa ta e intr-un fel si noaptea e la fel. Sper ca te-am ajutathappy

| LanaDelReyFan a răspuns:

Si mie mi-a fost frica dar apoi am mers noaptea prin intuneric si mi-a trecut, sau poti sa asculti niste muzica inainte sa nu te mai gandesti nu exista fantome sau de-astea si eu aveam frica de intuneric dar mi-a trecut...big grin

| scarharo a răspuns:

In primul rand ai facut un pas important, pentru care te felicit: ti-ai recunoscut frica. Nu poti sa lupti contra uni dusman pe care nu-l admiti.

Ce-as face eu daca as fi in locul dau. Mi-as cumpara un intrerupator din ala la care poti sa reglezi intensitatea (Nu stiu daca merge la becurile economice, minunatiile alea care consuma nu stiu cat si lumineaza mai mult) si pune-l la tine in camera. Fa urmatorul exercitiu: Pune niste muzica care iti place. Elimina toate sursele de lumina. Stai vreo 2 minute si da lumina mai incet. Peste 2 minute da-o si mai incet si tot asa pana o stingi. Stai cat de mult poti, ascultand muzica care te relaxeaza (dar daca simti ca te ia cu frica aprinde lumina). prima oara eu as zice sa stai aprox. 1 min. Fa exercitiul pana poti sa stai nelimitat. Dupa aceea scoate muzica si repeta exercitiul.
Pe masura ce te obisnuiesti poti sa stingi lumina dintr-odata, fara sa mai astepti sa te obisnuiesti. Daca vrei poti sa iei pe cineva drag in loc de muzica happy. Orice te face sa te simti in siguranta
Fa chestia asta si in alata parte decat in camera ta (la prieteni, ceva gen parcarea mall-ului, dar vezi sa nu fie periculos) (! NU merge noaptea pe stradute, mai ales singur(a))
Daca iti doresti cu adevarat sa scapi de fobia asta, peste ceva timp o sa scpa de ea. Totul e sa intelegi intunericul, cu pericolele lui, dar si faptul ca e inofensiv, si faptul ca totul porneste din mintea ta. Atata timp cat o sa ai vointa, nu o sa ai nevoie de mai nimic.
Mult succes si retine: intunericul e periculos prin ce ascunde dar in acelasi timp inofensiv prin ce este!

| pinkpanther395 a răspuns:

Si mie mi-e frica happy incearca sa iti imaginezi ca e lumina...si ca nu e nimic acolo...ca e doar ceva normal.

| torzitza a răspuns:

Nu ai de ce sa iti fie frica

| Iullya38 a răspuns:

Incearca sa te plimbi putin cate putin seara. Si daca te-ai speriat de ceva te uiti inapoi si il fixezi cu privirea sa vezi de ce te-ai speriat. La mine a mers big grin happy Sper sa te ajute!

| Iullya38 a răspuns:

Incearca sa te plimbi seara; si daca te sperii de un lucru te uiti inapoi dupa el si vezi ce e. Bafta! Mie mia functionat asta big grin

| Trifu_Andreea_2000 a răspuns:

-Imaginează-ți camera ta, la fel cum era înainte sa stingi lumina.
-Plus ca, întunericul este invizibil, deci, noi ne imaginam un "monstru invizibil".