Zbenguici
| Zbenguici a întrebat:

Cum scapati de oamenii care fac dovada ca nu au o cultura generala deosibita si nici inteligenta nativa nu ii ajuta, dar care lingusesc pe toata lumea in speranta urcarii pe scara valorilor?

Răspuns Câştigător
| cameleon a răspuns:

Draga Zbenguici, daca tu iti poti da seama ca o persoana sau, mai multe persoane din preajma ta nu are (nu au) cultura generala pe care tu ai acumulat-o, ca un baiat istet ce esti, inseamna ca poti sa iei atitudine (dar in limita bunului simt, fara sa jignesti pe nimeni) sa-ti impui punctul tau de vedere si sa arati astfel ca te detasezi considerabil de persoana aceasta (persoanele acestea) fara a fi nevoie sa faci nici un efort in plus. Vei observa totusi ca nu vei scapa de acestia, deoarece tu, in imaginea lor, vei fi un ilustru. (poate-i adevarat... poate...doar tu poti stii acest lucru).
Oare oamenii de stiinta, savantii, ar trebui sa scape de oamenii din jurul lor? Sunt convins ca nici tu nu esti de acord cu acest lucru, drept pentrucare si tu ai un rol important aici, incearca sa-i inveti si tu pe altii si ve-i fi de zece ori mai invatat.
Atunci ve-i avea o mare surpriza... Lumea te va privi mai altfel, dar si tu vei privi spre ea mai ingaduitor.
Nu-ti fie teama, fruntea sus, pieptul inainte, multa bafta Zbenguici!

11 răspunsuri:
| elena a răspuns:

'Zbnguici" fara multa teorie, persoanele lingusitoare sunt cele mai spurcate specimene de de Pamant, asa ca fereste-te din calea lor, nu au mama, nu au tata cand este vorba de interesul lor.

| fabiola a răspuns:

Daca gasesc teren slab normal ca ei profita! Cei care se lasa lingusiti de astfel de oameni sunt numiti fraieri iar ceilalti smecheri! Cam pe aici oscileaza scara valorilor de care vb.Adevarata scara nu o ating astfel de oameni!

| inna a răspuns:

Am intalnit multe astfel de persoane. Datorita comportamentului lor lingusitor si supus reuseau sa se faca placuti de multe persoane, multi considerandu-i nu neaparat inteligenti, dar foarte de treaba si cumsecade. Uneori, unii prefera sa aiba in preajma lor astfel de indivizi, numai ca ei sa se simta superiori si sa nu-i contrazica niciodata.De obicei sunt oameni fara caracter si care nu reusesc sa-si sustina punctul de vedere, un fel de "sclav modern".

| andreea_8479 a răspuns:

Sunt destul de multe persoane de acest gen
simplu.eu una atunci cand nu imi place felul cuiva de a fi incerc sa ma indepartez, sa ignor
daca cunosc acea pers destul de bine poate voi incerca sa o ajut sa vada altfel realitatea sa zicem asa...sh daca nu accepta ajutor asta e...am incercat p cat posibilul:X
dar cel mai bine eu spun ca nu trebuiesc ignorati... un sfat bun spre rezolvarea problemelor sale nu t saraceste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Te retragi diplomatic din calea lor!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca observi cid te intereseaza ceva faci tot posibilul si obtii pina la urma. Iar scara valorilor e prea mult spus pentru oameni de genul asta pentru ca nu ajung acolo decit foarte putini si tot atit de putin rezista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zbenguici. din experienta stiu, ca numai cei ce stiu sa se strecoare urca pe scara sociala.calcand pe unii mai comozi si profitand de slabiciunile celor inteligenti.si acum care are o inteligenta nativa si care cultivata, dintre ei? fiindca ei nu numai spera.chiar urca pe scara sociala, si unii chiar ne conduc. poti spune despre un om inteligent ca este corupt? sau invers? pentru mine un om corupt este o cazatura de om. dar am avut norocul in viata sa dau peste foarte putini oameni onesti si inteligenti.nu pe TPU. aici este cu totul altceva.si oameni ...care pur si simplu prin metodele specifice au urcat acolo unde nu mai pot face fata, si apeleaza la tactica spusa. profita de slabiciunile unora care-i poate sustine acolo unde s-au cocotat.sincer ma bucur ca au inceput sa mai si cada de pe acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca lingusitorii fac parte dintr-o anumita categorie specifica.fiecare isi vede interesul, nu sunt de condamnat, ei incearca terenul, daca e fertil -se inradacinesc bine. si oamenii fara scrupule fac la fel, sau asemanator.nu ne ramane decat sa le demonstram, cu o buna educatie, ca suntem ceea ce suntem datorita capacitatii noastre si nu datorita "datului din coate"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte de a merge la budha ii pomenesti pe urma incepi sa scoti intr-un pomenirea lor.simplu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocma asta este nu poti scapa de ei

| raducea25 a răspuns:

Eu cred ca indiferenta este cea mai tare arma...asta e parerea mea