| Nicolae05 a întrebat:

Cum schimb dimensiunile unei imagine (lungime si latime) pe care o introduc in autocad in 297 si 420 (foaie A3)?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In principiu, la orice program de editare se procedeaza astfel:
1. Daca vrei sa micsorezi dimensiunile:
- marchezi zona dorita
- save as... intr-un fisier nou
2. Daca vrei sa maresti dimensiunile:
- marchezi zona dorita
- copy (Ctrl + C)
- dechizi o pagina Proiect nou, la care ajustezi dimensiunile dorite
- paste (Ctrl + V)

| aimond a răspuns:

Poti folosi scale sau trim in model space pentru a o aduce la dimensiunea dorita in functie de necesitate. In paper mode setezi MV la ce dismeniune si scala doresti. Important este sa ai setat ca A3 Layerul sa iace ce vrei tu.

| Nicolae05 explică (pentru aimond):

Nu prea am inteles. nu cunosc bine autocadul, poti explica intr-un mod mai simplu?