| SweetAngel a întrebat:

Cum se afla cantiatea de apa dintr-o solutie? Care este formula pentru a afla acest lucru, de exemplu pentru. c=md/mersi*100 etc. dar pentru vapa care e, exista?

5 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Buna,
Îți voi da un exemplu. Sa spunem ca ai 8g de soluție de NaOH, de concentrație 8%. Deoarece am spus soluție, se înțelege ca are și apa în ea.
Astfel, 8 x 40 : 100 = 3, 2 g NaOH pur. Rezulta ca (,) cantitatea de apa este diferența, 8 - 3, 2 = 4, 8 g H2O.
Te-ai prins?

Daca mai ai nelămuriri, îmi poți trimite un mesaj. Eu sper ca te-am ajutat!

| 34588773 a răspuns:

Mai intai trebuie sa stii cantitatea solutiei, iar pe cea a apei o poti afla prin formula de3simpla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul in care solventul este apa, masa solutiei se scrie ca suma dintre md(masa dizolvata) si mH2O (masa apei). Atunci formula concentratiei procentuale c se scrie:c=md *100/(md+mH2O).Cu semnul "*" am simbolizat inmultirea.Din ultima relatie avem masa apei:c*md + c*mH2O = 100md, sau c*mH2O=md(100-c),de unde avem ca masa apei este:mH2O = md * (100-c)/c.Nu stiu daca te-am putut ajuta cu raspunsul meu, dar asta am inteles eu din intrebarea ta.Mai vezi si alte pareri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ray,scuze ca intervin, dar rezultatul de 3, 2 grame de NaOH se obtine in cazul in care concentratia solutiei de NaOH este de 40%, nu de 8%. Cred ca te-ai grabit putin si ai scris aceeasi valoare numerica la concentratia procentuala ca si pentru masa solutiei. In cazul cand c=40% se obtin intr-adevar 3, 2 grame de NaOH ca masa dizolvata.Inca o data, scuze ca am intervenit peste explicatia ta.

| lightmyfire a răspuns:

Pai tu ai scris formula concentratiei procentuale c=md/mersi*100 si mai e o formula mersi=md+m apa, de aici poti scoate m apa. Sper ca ti-am fost de ajutor.O zi perfectahappy