| DarkSun a întrebat:

Cum se analizeaza morfo-sintactic un verb nepredicativ?

Răspuns Câştigător
| Maxiela a răspuns:

Conjugare (1, 2, 3 sau 4), diateza (activa, reflexiva, pasiva), mod, functia sintactica-Verbele nepredicative- nu au inteles de sine statator si nu pot forma singure un predicat verbal, ci impreuna cu alte cuvinte. Sunt nepredicative verbele copulative si verbele auxiliare.
a. Verbele copulative-formeaza predicat nominal impreuna cu o alta parte de vorbire cu functie de nume predicativ.
Din categoria verbelor copulative fac parte: a fi, a deveni, a iesi, a ramane, a ajunge,
a se face, a parea, a insemna, a se naste, a se chema, a se numi.
●E destept ca oaia cu jug.
Verbul copulativ face legatura intre numele predicative si subiect. qu295k4241kuue
●Moartea lupului e sanatatea oilor.
b. Verbele auxiliare- ajuta la formarea modurilor si timpurilor compuse, dar si a diatezei pasive. Sunt auxiliare verbele :
-a avea, a fi, a vrea.
Verbul auxiliar a avea intra in structura urmatoarelor forme verbale:
● Modul indicativ, timpurile perfect compus si viitor popular:
• Am platit datoria si tot dator am ramas
• Ai sa gresesti drumul.
ce zici de funda? happy

5 răspunsuri:
| Dmonik a răspuns:

Felul verbului, conjugarea, modul si functia sintactica - care, evident, nu e de P. V.

| Helăăău a răspuns:

Adica, scrii ce fel de verb e, medul si ce functie sintactica are happy

| TrendyHedgehog a răspuns:

Ex:cantand=vb nepredicativ si nepersonal, conjugarea I functie sintactica de...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata si vei vedea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poza cu buric gol si decolteu ai timp sa-ti pui, dar sa inveti iti este lene si mai degraba pui o intrebare pe TPU ca sa ti se dea mura-ngura