| cristeasofia a întrebat:

Cum se analizeaza un verb morfo-sintactic?

Răspuns Câştigător
| Josephe a răspuns:

Conjugare (1, 2,3 sau 4),diateza (activa,reflexiva,pasiva), mod, functia sintactica-Verbele nepredicative- nu au inteles de sine statator si nu pot forma singure un predicat verbal, ci impreuna cu alte cuvinte. Sunt nepredicative verbele copulative si verbele auxiliare.
a. Verbele copulative-formeaza predicat nominal impreuna cu o alta parte de vorbire cu functie de nume predicativ.
Din categoria verbelor copulative fac parte: a fi, a deveni, a iesi, a ramane, a ajunge,
a se face, a parea, a insemna, a se naste, a se chema, a se numi.
●E destept ca oaia cu jug.
Verbul copulativ face legatura intre numele predicative si subiect. qu295k4241kuue
●Moartea lupului e sanatatea oilor.
b. Verbele auxiliare- ajuta la formarea modurilor si timpurilor compuse, dar si a diatezei pasive. Sunt auxiliare verbele :
-a avea, a fi, a vrea.
Verbul auxiliar a avea intra in structura urmatoarelor forme verbale:
● Modul indicativ, timpurile perfect compus si viitor popular:
• Am platit datoria si tot dator am ramas
• Ai sa gresesti drumul.
ce zici de funda

| cristeasofia explică (pentru Josephe):

Se face la fel chiar daca e verb predicativ? tongue

| Josephe a răspuns (pentru cristeasofia):

Morfologie - verb, substantiv, pronume, atribut, numeral, adverbul, conjunctia, interjectia

3 răspunsuri:
| MihaiCapatinescu a răspuns:

Morfologic - spui la ce mod este verbul ( personal, impersonal ), persoana.
sintactic - rolul sau in propozitie. Functia sintactica mai clar.