| Toxic0 a întrebat:

Cum se calculeaza electronii, adica e- la chimie? Cum stiu cate straturi are?

Răspuns Câştigător
| RalucaPuca a răspuns:

Nr. electronilor (e-) = nr. protonilor (p+) = Z (nr. atomic). Să zicem că ai Magneziu (Mg). Z=12. Pe stratul 1 (K) sunt 2 electroni (e-); pe stratul 2 sunt 8 electroni; iar pe stratul 3 (M) au mai rămas 2 electroni.
Uite aşa se scrie:
Mg : Z=12
3(M) : 2 e-
2(L) :8 e-
1(K) : 2 e-
Sper că te-am ajutat! happy

3 răspunsuri:
| cyalexander a răspuns:

Hidrogenul are 1
oxigenul de regula are -2
OH are -1
Substantele trebuie sa fie egale cu 0,

ex:H2S04,oxigenul are -2 x 4=-8
hirdogenul are 1x2=2
Sulful il notezi cu x si o sa ai -8+2+x=0----->x=6---->sulful are 6 electroni

La ioni, rezultatul este egal cu electronegativitatea compusului

ex:SO4^-2 :oxigenul are -8
sulful il notam cu x, si o sa avem ca x-8=-2---->x=6

| XbogdyX a răspuns:

Pai are atatea straturi cat numere are de exemplu: [2.8.3] are 3 straturi pentru ca asre 3 numere si eu fac chimie si sigur asa e Suces la gasit straturi! Funda?