| Mileeee98 a întrebat:

Cum se calculeaza media aritmetica?

Răspuns Câştigător
| BUlululica a răspuns:

Pai depinde de ce numere ai. exemplu daca ai numerele 2 4 6 scrii asa 2+4+6 totul supra cate numere ai in exemlul meu am 3 numere deci e supra 3,

20 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| casandra2222 a răspuns:

Pai aduni cati termeni ai si imparti la cati termeni ai de exemplu ai 14, 12 si 6 le aduni si iti dau 32 si le impari la 3 pentru ca ai 3 termeni si rezultatul e media aritmetica. sper ca te-am ajutat imi dai funda te ooooog

| casandra2222 a răspuns:

Pai aduni cati termeni ai si le imparti la cati termeni ai de exemplu ai 14 12 si 6 ele fac impreuna 32 si imparti la 3 pentru ca 3 termeni ai si rezultatul e media aritmetica imi dai funda?

| Onutzyk a răspuns:

Pai aduni toti termenii si ii imparti la nr de termeni de exemplu:

(x+v+d+t+g+f):6

sau

(d+f+g+h+e+i+v+l+a):8

Uite si niste exemple cu nr concrete:

(2+3+6+9):4=20:4=5

Vezi sa nu confuzi media aritmetica cu semisuma care e suma impartita la 2.

Sper ca te-am putut ajuta.

funditabatting eyelashes?

| aneta a răspuns:

Aduni toate numerele si le imparti la numarul lor

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da se aduna nr si se impart la cate nr sunt

| TeoDoraAa a răspuns:

Media aritmetica se face asa: si aduna numerele si se impart la cate sunt. de exemplu: media aritmetica a numerelor 8 si 10 :10+8=18/2=9

| a12 a răspuns:

Dacă a și b sunt numere reale, media aritmetică a acestora este =
a+b supra 2

| madalina1999 a răspuns:

Pai,ex. ai 12, 3 si 13, 5 si faci: 12, 3+13, 5=25,8 apoi faci 25, 8:2=12,09 sau 23 si 45...23+45=68 68:2=34 si atat.succescwinking

| Dulcik_Elisa_1994 a răspuns:

Daca ai numerele 5 7 si 9 ma=(a+b+c):3pt ca sunt 3 nr. apoi ma=(5+7+9):3 apoi aduni nr 5 +7 +9= 21 apoi faci ma=21:3=7

| veronicavero555 a răspuns:

Pai adui numerele care le ai si dpa le numeri si imiparti cat ti-a dat la adunare la cate nr. ai
ex:media aritmetica a numerelor 2, 4, 6 este 2+4+6=12 si dupa 12:3=4 asa se calcleaza media aritmetica.

| Daniel_George_Garagau_1991 a răspuns:

11,0,991=

| Daniel_George_Garagau_1991 a răspuns:

11-0,991=

Alte răspunsuri
| Mihaela_Mihai_1968 a răspuns:

Multumim,stiiam cum se face media dar m-am incurcat cu rezultatul de la sfirsitul cartii care era 6, 2