| Annitu a întrebat:

Cum se calculează media de admitere la liceu?big grin

Răspuns Câştigător
| selfish lover. a răspuns:

MA = 2ABS + TSU + TN / 4

unde:

MA = media de admitere.

ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;

TSU = media generală obtinută la tezele cu subiect unic sustinute în clasa a VII-a;

TN = media generală obtinută la evaluarea natională sustinută în clasa a VIII-a

Bafta happy

8 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Arunca o privire aici : http://portal.edu.ro/index.php/articles/mediacover/5376
O zi buna! :)

| Ea12345 a răspuns:

50% media 5-8, 25%media tezelor din cls a 7-a si 25% media evaluarilor nationale din acest an.tongue

| sy46 a răspuns:

2 ori media pe cei 4 ani + media tezelor unice + media examene(mai) totul impartit la 4.

| Elena1234456 a răspuns:

Pai 50% media din clasele 5-8, 25% media tezelor unice si 25% media testelor nationale.

| ceco a răspuns:

Nu sunt sigur dar cred ca media generala din 5-8 25% si media de la testele nationale sau cum s-or mai numi acum 75%

| romanionu a răspuns:

/wrong :p
Depinde la ce liceu vrei sa mergi.

| yuyubarbie19 a răspuns:

Eu stiu de la sora mea...se aduna mediile din clasele 5 6 7 8 si se aduna asa stiam euacuma nu mai stiu cum se calculeaza

| claudia_5323 a răspuns:

50 % media din 5-8, 25% media tezelor din clasa a7a, 25% media celor 2 teste care se dau in mai la clasa 8a.

de ex. daca media 5-8 este 9. 25, media tezelor din a7a 8. 66, iar media testelor din a8a este 9. 55 media de admitere la liceu va fi 9. 25. sper ca m-am facut inteleasahappy