| Voluntar a întrebat:

Cum se calculeaza media de admitere la liceu?

2 răspunsuri:
| ICPreda a răspuns:

Salut!
Art. 4. (1) Înscrierea în clasa a IX-a, în liceele de stat se face fara examen, pe baza
mediei de admitere.
(2) Media de admitere este media aritmetica între media generala la Evaluarea Naionala
susinuta de absolvenii clasei a VIII-a si media generala de absolvire a claselor a V-a – a VIIIa.
(3) Calculul mediei de admitere se face astfel:
ABS EN
MA
+
=
unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generala de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generala obinuta la Evaluarea Naionala susinuta de absolvenii clasei a
VIII-a
In speranta ca ti-am putut fi de ajutor iti doresc o zi buna!

| Dubaster a răspuns:

Ma=Mg x Mex/2
Media de admitere este egala cu media 5-8 din toti anii inmultit cu Media dintre examene (mate si romana), totul impartit la 2.