| coolgeo98 a întrebat:

Cum se calculeaza media la romana sau matematica. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| thedistroyer a răspuns:

Media la obictele cu teza se calculeaza asa: 3x media aritmetica a notelor+teza totul supra 4.La obiectele normale (religie, muzica, sport, etc) se face numai media aritmetica a notelor.la un obict trebuie sa ai note cate ore ai pe saptamana+1 ex: mate:4 ore pe saptamana deci 5 note, la romana la fel, la franc: 2 ore pe saptamana deci 3 notebig grin Sper ca te-am ajutat

7 răspunsuri:
| FeliciaCorinaA a răspuns:

Suma notelor de la oral si impartita la numarul notelor va fi inmultita cu 3 plus teza. Rezultatul va fi impartit la 4.

| gabitzuuu11 a răspuns:

Notele din teste si din oral ori 3 impartit la 4

| viitortatic a răspuns:

Notele tale / la numarul lor
rezultatul se inmulteste cu 3, se aduna teza si se imparte la 4

adica media aritmetica a notelor tale inmultita de 3 ori adunata cu teza si impartita la 4

exemplu, 7 8 9 10 note si 8 in teza = (7 + 8 + 9 + 10) / 4=34/4 = 8.50 x 3 = 25.5 + 8 = 33.5 x 4 =~8.40

| elsa87 a răspuns:

Aduni toate notele, le imparti la cate sunt, rezultatul obtinut il inmultesti cu 3, apoi aduni teza si imparti totul la 4. succes.:*

| Ioana12a a răspuns:

Aduni toate notele (mai putin nota de la teza) le imparti la numarul de note, apoi media obtinuta o inmultesti cu 3 aduni nota de la teza si imparti la 4 happy, apoi obtii media finala

| poissooon a răspuns:

Se aduna notele in afara de teza.Se imparte la cate sunt, media care iese nerotunjita se inmulteste cu 3, rezultatul se aduna cu teza si se imparte la 4. Funda?

| tzinutza a răspuns:

Pai daca ai teza se calculeaza astfel: media artimetica a notelor + teza impartit la 4, iar daca nu ai teza doar media aritmetica a notelor.