| micutsaa a întrebat:

Cum se calculeaza media la romana si matematica(stiam ca media notelor trebuie sa o inmultesti, sa aduni teza si sa imparti).

Răspuns Câştigător
| Acier a răspuns:

Cand eram eu la scoala se calcula asa: (M*3+T)/4=MF
M - media oral
T - teza
MF - media finala

5 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

1.Faci media aritmetica a notelor.
2.Inmultesti numarul dat cu 3.
3.Aduni teza.
4.Imparti la 4.

| Négatif a răspuns:

Bună.
Media notelor [ impărţite la câte sunt ], ori 3, plus teza, totul împărţit la 4.
Ex. : 8, 9, 6,5 şi în teză 8. 8+9+6+5=28 < 28 : 5 ~ teza ~ = 5, 6 < 5, 6 ori 3 = 16, 8 < 16, 8 + 8 ~ teza ~ : 4 = 6, 2 ~ nota ~
Sper că ai înţeles.
Succes!

| ady123 a răspuns:

-Se aduna notele la oral
-Suma se imparte la numarul de note
-Rezultatul (nerotunjit) se inmulteste cu 3
-Se aduna nota de la teza si rezultatul se imparte la 4
-Media semestriala este rezultatul anterior rotunjit
(P.S la ambele se fac la fel)

| AlexBmxRider a răspuns:

Mai intai faci media notelor din oral. Dupa, media notelor din oral o inmultesti cu 3 si sa spunem ca iti da 23. Dupa numarul rezultat, 23 adunam cu teza si rezultatul il impartim la 4

| Carina_Crisan_1997 a răspuns:

Pai aduni toate norele, primesti un rezultat imparti la cate note ai le inmultesti cu 3, aduni nota de la teza dupa care imparti totul la 4 si vei avea un rezultat concret.
Ex: ai notele 8+8+9+9 la matematica si in teza ai un 10 procedezi astfel : 8+9+8+9=34:4=8,5 x 3=25, 5+ 10(din teza)=35, 5:4= 8, 875 rezultat final big grin