| Bibi16 a întrebat:

Cum se calculeaza media(pe semestru) la matematica?

Răspuns Câştigător
| 2lbe a răspuns:

3 * media la oral + teza totul supra4big grin

8 răspunsuri:
| WestSid3 a răspuns:

Media notelor din catalog o inmultesti cu 3. Rezultatul obtinut il aduni cu teza din acel semestru, iar apoi imparti totul la 4.
De exemplu: ai in catalog notele 8, 9, 7,8, iar in teza ai luat 9.
Se face asa: 8+9+7+8=32 32:4=8 (media notelor)
8*3=24 24+9(teza)=35, iar 35:4=8.75
Deci, in exemplu a iesit media semestriala 8.75

| andrei213 a răspuns:

Aduni toate notele de la matematica si la imparti la cate sunt da pe cele de pe semestru 1 sau 2 pe care vrei uh funda?

| Smileee607 a răspuns:

Media la oral*3 + teza totul imparit la 4

| RB26DETT a răspuns:

Se calculeaza astfel: 10+10+10+10:4x3+10:4(aduni notele intre ele, imparti la 4, inmultesti cu 3 apoi aduni cu teza si imparti din nou la 4. ), sper ca te-am ajutat.

| ionutzz2590 a răspuns:

Pai sa zici ca ai 8 9 10 astea se aduna la olalta si se impart la 3 pentru ca sunt 3 note si se aduna cu teza si gata

| Zmeurik1 a răspuns:

Aduni toate notele obtinute, le imparti la cate sunt si iti iese media, pe care o rotunjesti ( de ex 8, 50= media 9 ).

| AndradaTM a răspuns:

Aduni notele, le imparti la cate note erau, rezultatul il inmultesti cu 3, aduni nota din teza si imparti la 4... => mediatongue

| alexandra_1939 a răspuns:

Se aduna toate notele si se inpart la cate is si la rezultat adaugi nota din teza si le imparti chiar daca da cu rest