| dudixx a întrebat:

as vrea sa stiu cum se calculeaza media pe un semestru a matematica si romana, stie cineva?

14 răspunsuri:
| yumeee a răspuns:

Media notelor fără teză, înmulţit cu 3, adunat cu teza, împărţit la 4.

| PinkyFlor a răspuns:

Buna! Da!

Cu teza nu?

Faci media aritmetica a notelor. Iti dau un exemplu:
Ai 8, 9, 9, 10, 10. Aduni notele:8+9+9+10+10=46 si le imparti la cate sunt. Adica in cazul asta sunt 5, deci. 46/5=9, 20(asta este media aritmetica a notelor. Bun. acum inmultesti cu 3 si aduni teza(sa zicem ca la teza ai luat 9: 9, 20*3+9=36, 6. Si imparti la 4:36, 6/3=9, 15. Deci ti-a iesit media 9(ca se rotunjeste) Asa se face!

Sper ca te-am ajutat! Pa-pa!happy

| Wonderland a răspuns:

Faci media notelor din oral, o inmultesti cu 3, aduni nota din teza si apoi imparti la patru

| lovem3 a răspuns:

Aduni numarul de note adunate in oral rezultatul il imparti la numarul de note in oral rezultatul il aduni cu teza si imparti la doi si gata
de exemplu daca ai 9 8 7 in oral faci 9+8+7=24:3(pentru ca sunt 3 note)=8+ nota din teza si zicem ca ai luat 7 =15:2=7, 5(aceasta este media).

asa faci si la romana si la matematica :* fundita?

| Sally06 a răspuns:

Faci media normal, inmultesti cu 3, aduni teza, impartzi la 4.

fundA?

| Andya a răspuns:

Pai...Calculezi toate notele... Le împărți la câte note ai al acea materie adaugi nota de la teza si dupa imparti la notele care le-ai avut +cea din teza
exemplu
8+8+9+9+10=16+18+10=16+28= 44
44+10(nota din teza)=54
54:6(6 note + cea din teza)=8, 40...
Astept o fundalove struck

| Optima a răspuns:

Se aduna notele si nr dat se imparte la nr de note

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmynutz a răspuns:

Buna! Se calculeaza totalul notelor la oral ( alea care le trece cu albastru), se aduna cu teza si se imparte la 4 big grin Funda :*?

| Kosmyn_6656 a răspuns:

Da deci...se aduna notele se imparte la cate note sunt se inmulteste cu 3 se aduna teza si imparti la 4...big grin

| impossible a răspuns:

Se face media notelor...se inmulteste cu 3, se aduna cu teza si se imparte la 4

| kiiid a răspuns:

Faci media notelor.
o inmultesti cu 3.
la rezultat adaugi nota din teza.
si imparti la 4winking
happy

| PikaChuu a răspuns:

Media/cate note ai*3+nota din teza/4...
De exemplu:
Ai 8, 9, 10 si 9 in teza.
8+9+10=27:3=9
9*3=27+9=36/4=9
Si 9 este media pe semestruhappy