| anonim_4396 a întrebat:

Cum se calculeaza un numar negativ la o putere pozitiva?
De exemplu daca avem (-3) la puterea a 3a.

5 răspunsuri:
| 69CarpeDiem a răspuns:

-3 la puterea a 3 inseamna -27.
Un numar negativ ridicat la o putere impara da rezultat cu "-" iar daca puterea este para da rezultat cu "+".
Daca ai (-3) la puterea a 2 obtii +9

| delia567 a răspuns:

-27, dar ca sa-ntelegi ca lumea, uitat-te si tu pe lectiademate.ro

| Keresztesy_Ciprian_1983 a răspuns:

Orice numar fie negativ sau ridicat la o putere pozitiva se calculeaza la precum se calculeaza un numar pozitiv, diferenta este ca rezultatul final poate fi negativ sau pozitiv in functie de numarul puterii. Daca numarul puterii la care este ridicat este impar atunci rezultatul va ramane si el negativ negativ, iar daca numarul puterii este par atunci rezultatul va pozitiv:
Solutia la ex tau este:
(-3)la puterea 3 = (-3)x(-3)x(-3)=
9x(-3)=
-27

| Legiuitoarea4 a răspuns:

Buna happy! Sunt doua lucruri care trebuie sa le stii la ridicarea la putere a numerelor negative:
1. Orice numar negativ ridicat la o putere para( 2, 4, 6, 8... ) va rezulta un numar pozitiv
-De exemplu: (-3) la puterea a 2 va fi +9( deoarece l-am ridicat la o putere para)

2. Orice numar negativ ridicat la o putere impara(3, 5,7, 9... ) va rezulta un numar negativ( tot cu semnul - )
-De exemplu: (-3) la puterea a 3 va fi (-27), deoarece am ridicat la o putere impara, iar semnul nu se schimba

Sper ca te-am ajutat. Eu una asa le-am invatat. Funda? happy

| RoxxAnnaaaa a răspuns:

Pai daca ai (-3) la puterea a treia minusul (-) ramane si se calculeaza 3 la puterea a 3 a... happy Funda?