| MrsVamp a întrebat:

Hei tpu...nu mai stiu cum se ridica un nr negativ la o putere pozitiva.
ma puteti ajuta cu definitii si exemple?
de exemplu daca ai:

-2 la puterea a doua
cum procedezi?
funda si multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| NewTerminator a răspuns:

Ca sa exemplific:
-2 la 2= -2*-2=4
-2 la 3= -2*-2*-2=4*-2=-8

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Daca ai un număr negativ la o putere para tot un număr par o sa fie. De exemplu: -2 la puterea a doua = 4. Adică înmulțești 2 cu 2. Puterea îți arata de cate ori sa înmulțești cu 2. De exemplu daca avem -2 la puterea 4 înmulțim 2x2x2x2 =16. Daca puterea este negativa o sa îți dea un număr negativ (-). De exemplu 2 la puterea -2. =-4

| NewTerminator a răspuns:

E la fel ca la reidicarea normala:
Ridici nr respectiv(fara minus) pe puterea data si obti ceva.
Daca puterea data e para, acel ceva ramane pozitiv, daca puterea e impara pui un minus in fata acelui ceva obtinut mai sus

| NewTerminator a răspuns (pentru NewTerminator):

Ca sa exemplific:
-2 la 2= -2*-2=4
-2 la 3= -2*-2*-2=4*-2=-8

| Sephyroth a răspuns:

Sa zicem ca vrei sa ridici -x la puterea y, unde x este un numar real pozitiv(-x numar negativ) si y un numar natural.
Exista 2 cazuri:
1. y este un numar par (adica e de forma 2k);
Si cand -x se va ridica la puterea y va disparea semnul minus, deci (-x) la puterea y {se mai scrie si (-x)^y} va fi egal cu x la puterea y {adica x^y}.
Exemplu: (-3)^2=3^2=9.
2. y este un numar impar(adica e de forma 2k+1)
Si cand -x se va ridica la puterea y va rezulta - (x^y) { minus x la puterea y}
Exemplu: (-3)^3= - (3^3) = -27.
Funda?

| Sephyroth a răspuns:

Se pare ca dupa ce ajuti inaptii la matematica uita sa iti mai dea funda, asa faci si prin clasa, mergi cu miloaga dupa teme si dupa ce ti-a iesit pasenta te doare-n cwr de ala care te-a ajutat.

| rolynight a răspuns:

Sa zicem exemplul tau (-2) la puterea a doua.
Orice numar la putere para da un numar pozitiv, fiindca plus x plus iti daun numar cu semnul pozitiv, precum si minus x minus.
Deci (-2) la puterea a doua este 4.
Orice numar negativ ridicat la putere impara da un numar negativ.
Exemplu: (-2) la puterea 3 este -8 Deoarece minus x minus x minus este minus.
Atentie! Nu te lasa pacalit de -2^2,unde nu este paranteza, oentru ca in acest caz se ia ca - de numarul 2^2 ce este -4!
Sper ca am fost de ajutor.