| Alex1231 a întrebat:

Cum se comenteaza relatia autor-narator-personaj?(am la olimpiada)

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

Autorul este persoana care creeaza o opera artistica, stiintifica sau publicistica, creatorul real al unei opere literare, care se detaseaza de narator sau de eul liric. Naratorul este instanta care îsi asuma o anumita postura fata de evenimentele narate, fiind un mediator între autor si cititor. Personajul este principalul element al unei opere epice sau dramatice, care determina actiunea, se afla în centrul evenimentelor si întâmplarilor ori poate fi o puternica personalitate umana în jurul careia se construieste esenta ideatica a creatiei literare.

Reflexul (oglindirea) autorului intr-un text narativ este naratorul, delegat sa relateze faptele/intamplarile universului fictional. Autorul abstract este cel care a creat universul epic, iar naratorul, instanta intemediara intre autor si cititor, este cel care comunica istorisirea narata cititorului fictiv. Atat naratorul cat si personajul sunt manuite de autor in scopul dorit de acesta si in conformitate cu propria viziune asupra veridicitatii relatarii. Se poate pune semnul egalitaii intre autor, narator si personaj doar in cazul jurnalului, memoriilor sau al autobiografiei.

Surse: http://www.preferatele.com/docs/romana/28/instantele-comunicar24.php; http://www.scritube.com/......101671.php