| SVD a întrebat:

Am de facut o compunere, raportul dintre autor-narator-personaj avand in vedere niste fragmente de T. O Bobe, Cum mi-am petrecut vacanta de vara si Ionel Teodoreanu, La medeleni(Din olimpiada de romana Botosani nu stiu ce an)la ce se refera?

3 răspunsuri:
| cισcσℓαтαﺕαєяαтα a răspuns:

>>naratorul-personaj este direct implicat in succesiunea evenimentelor, intra in relatii si conflicte~cu"TCglelaite"personaje, poate nara Ia persoana I sau a III-a, poate avea o perspectiva pregnant obiectiva sau subiectiva asupra faptelor (C. Petrescu, M. EliadE).

Ia`te dupa textul dat si dezvolta, da exemple.

| cισcσℓαтαﺕαєяαтα a răspuns:

~cu"TCglelaite"personaje - aici e o greseala. Scuze!happy
Cu celelalte personaje*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica
in compunere trebuie sa vorbesti despre legatura dintre autorul povestirii, cel ce povesteste si cel ce savarseste faptele in povestire.
si trebuie sa sune ceva de genul:
autorul(numele)isi spune parerea despre ce face.(personajul). el crede ca(personajul ) nu ar trebui sa faca acest lucru.autorul nareaza intamplarea petrecuta la(unde s-a intamplat)in care (personajul) a facut.(acel lucru)
si inchiei cu deznodamantul(daca e stil comentariu). sau cu incheierea(stil poezie)
funda?big grin