| GwenS a întrebat:

Cum se explica prezenta reliefului glaciar din Romania?straight faceFundaaalove struck

5 răspunsuri:
| Alexalice10 a răspuns:

In România, reliaful glaciar s-a format la o altitudine mai mare de 2000 m, iar in România exista munți care depășesc aceasta altitudine, inaltimea maxima din Romania fiind 2544m.

| JustSimple a răspuns:

Altitudini peste 2000m.gata

| florentttina a răspuns:

Http://docs.google.com/......tp?/viewer
Relief glaciar
Relieful glaciar s a format pe muntii inalti in timpul racirii climatice din
Cuaternar; in relieful actual se recunosc cicluri glaciare continuate peste
praguri cu vai glaciare care au in partea terminala acumulari de morene.
Forme de relief glaciar exista in Muntii Rodnei, Iezer, Bucegi, Fagaras,
Paring, Surean, Cindrel, Retezat si Tarcu. Cele mai spectaculoase forme sint
in Retezat si Fagaras.

| Skett a răspuns:

Se caracterizeaza prin inaltimi foarte inalte Mtii Fagarasi vf Moldoveanu circuri si vai glaciare Bucegi ( daca imi mai aduc bine aminet ) lacuri glaciare ( zanoaga, bucura )...

| adytzul a răspuns:

Pai...relieful glaciar este prezent in Romania deoarece avem munti inalti iar inaintea erai noastre erau ghetari in zona asta adica peste 1500 m apare relieful glaciarhappy