| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face calculele cu radicali? crying Explicati-mi mai pe intelesul meu ca am 12 ani.

3 răspunsuri:
| diavolitadulce a răspuns:

Poti sa descmpui nr dar este si posibilitatea principala in joc. grupezi numerele cate 2 de la dreapta la stanga. in prima grupa cauti un nr care ridicat la a 2a sa iti dea nr de la grupa sau mai mic putin. il scrii (ca si la impartire) si faci scaderea aceea care se face si la impartire. apoi iei nr respectiv (dedesubt fata de locul unde iti va da rezultatul) il dublezi si mai alegi un nr. dar nu asa pur si simplui. sa zicem ca ai avut numarul 3. il dublezi asa 6_X_=... ok deci unde ai liniuta trebuie sa alegi un numar pe care il pui in ambele parti si la inmultire sa iti dea nr acela din care o sa il scazi si tot asa. nr pe care il pui in locul la liniute il treci si sus la rezultat. si vei cntinua sa il dublezi iar si iar pana ajungi la rezultatul corect. stiu ca pare greu si ca mai rauu te-am incurcat, dar incearca acum sa faci asta. ia nr 144 di scoate-l din radical. o sa iti dea 12. fa pas cu pas. nu cred ca o sa iti iasa din prima dar trebuie sa incerci. sigur vei reusi. funda?

| diavolitadulce a răspuns:

Dai funda sau nu?

| eraodatacineva a răspuns:

Uite luam ca de exemplu 27, radicalul din 27 ii 3 radical din 3 adica 3 radical3.cum am dat de acest rezultat? Am descompus 27 in factori adica am impartit la 3 mi-a dat 9 am impartit inca odata tot cu 3 si mi-a dat 3 si tot faci asa pana iti da 1, dar sa imparti nr la cel mai pic posibil adica daca ai 22 nu il imparti cu 11 ci il imparti prima data cu 2